Wybierasz się z psem na grzybobranie? Popełniasz duży błąd!

2022-10-05 14:19
Pies
Autor: Canva.com

Sezon na grzybobranie w pełni! Lasy w naszym kraju zajmują całkiem sporą powierzchnię, a to oznacza, że jest, gdzie szukać. Bez wątpienia grzybiarze mają w czym wybierać! Tym bardziej teraz, po deszczu. Królują podgrzybki, prawdziwki, czy kurki. Wiele osób zastanawia się również, czy warto na grzybobranie zabierać ze sobą swojego czworonożnego pupila. Rozwiewamy te wątpliwości.

Gdy na zewnątrz jest ciepło i spadnie dużo deszczu, jest spora szansa, że pogoda obdarzy nas bogactwem leśnych okazów. Grzybobranie to zajęcie bardzo przyjemne i relaksujące, a obfite zbiory dają pole do popisu także w kuchni. Najlepszym terminem dla grzybiarzy jest połowa lata i jesień. Zwłaszcza wtedy, gdy pada. Wtedy to w naszych lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. podgrzybki, maślaki, koźlarze i kanie.

Grzybobranie to także fantastyczna forma wypoczynku. Cały czas jesteśmy bowiem aktywni. Otoczenie lasu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i organizm. A co z naszymi czworonożnymi pupilami? Czy wato zabierać ze sobą psa na grzyby? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

Wybierasz się na grzyby? Lepiej jak pies zostanie w domu

Psy uwielbiają las. Jest tam duża przestrzeń w której mogą się "wyszaleć". To ważne, aby raz na jakiś czas, oprócz codziennych spacerów, zabrać go w takie miejsce. Jednak jak tłumaczy Aleksandra Cukier, rzeczniczka prasowa schroniska TOZ dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, gdy wybieramy się na grzyby, powinniśmy raczej skupić się wyłącznie na ich zbieraniu. 

- Jeżeli chodzi o wychodzenie z psem na grzyby to można, ale musimy pamiętać, czy w danym lesie jest na to zezwolenie. Pupil musi być wtedy odpowiednio zabezpieczony, ponieważ niespodziewanie może pojawić się dzikie zwierzę, które może zaatakować - tłumaczy Aleksandra Cukier. - Nie wyobrażam sobie żeby pies był puszczony ze smyczy.

Na nasze domowe zwierzę pułapką mogą się okazać również same grzyby.

- Zjedzenie trującego grzyba przez psa nie jest sytuacją powszechną, ale też się może zdarzyć. Tak więc jeżeli wybieramy się na typowe zbieranie grzybów, skupmy się wyłącznie na tym. Na rekreacyjny spacer z pupilem warto poświęcić odrębny czas - dodaje Cukier.

Czy można wejść z psem do lasu

Prawo nie zakazuje wchodzenia z psem do lasu. Art. 30 Ustawy o lasach wskazuje jednak, że w lasach zabrania się puszczania psów luzem. Jest to wykroczenie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE