Stabilizacja cen gazu na europejskich rynkach
W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczącą stabilizację cen gazu na europejskich giełdach. Na holenderskiej platformie TTF ceny gazu na najbliższy miesiąc spadły poniżej 52 EUR/MWh, co jest najniższym poziomem od października 2023 roku.
Jeszcze pod koniec 2024 roku ceny oscylowały wokół 41,5 EUR/MWh, jednak na początku 2025 roku wzrosły do średniego poziomu 50,5 EUR/MWh, by następnie ponownie się obniżyć.
Wzrost bezpieczeństwa energetycznego
Wiceprezes Towarowej Giełdy Energii Jarosław Ziębiec podkreśla, że obecnie na giełdowym rynku gazu panuje większy spokój niż w poprzednim roku.
- Zmienność na rynkach spadła, zwiększyło się bezpieczeństwo. Gaz jest i będzie w magazynach – mówi Ziębiec.
Obroty na giełdzie są obecnie nieco niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co wynika z mniejszej konsumpcji gazu.
Polska nie wraca do importu gazu z Rosji
Jednym z najważniejszych aspektów polskiej polityki energetycznej pozostaje całkowite uniezależnienie od rosyjskiego gazu. Mimo stabilizacji cen i dostaw, Polska konsekwentnie nie powraca do importu surowca ze wschodu, utrzymując decyzję o odcięciu się od Gazpromu. Gaz z Rosji nie płynie do Polski od 2022 roku, kiedy to zerwano długoterminowe kontrakty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Zamiast tego Polska rozwija dostawy z alternatywnych kierunków, takich jak Norwegia (Baltic Pipe), Katar (LNG do Świnoujścia) oraz USA. Dzięki temu krajowe bezpieczeństwo energetyczne wzrosło, a decyzja o rezygnacji z rosyjskiego gazu okazuje się dziś nie tylko politycznie słuszna, ale też strategicznie korzystna.
Inwestycje Polski w energetykę gazową
Polska kontynuuje inwestycje w infrastrukturę gazową, co ma na celu zwiększenie niezależności energetycznej kraju. Budowane są nowe bloki gazowe w Ostrołęce, Grudziądzu i Rybniku, które mają zwiększyć krajowe moce wytwórcze. Dodatkowo, rozwijana jest infrastruktura przesyłowa, w tym gazociągi Baltic Pipe oraz połączenia z Litwą i Słowacją.
Mimo obecnej stabilizacji, Polska musi przygotować się na rosnące zapotrzebowanie na gaz. Wzrost konsumpcji, m.in. poprzez wykorzystanie nowych mocy gazowych w elektroenergetyce, może wpłynąć na wzrost obrotów na giełdzie. W związku z tym konieczne jest dalsze inwestowanie w infrastrukturę oraz dywersyfikację źródeł dostaw gazu.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: WNP.pl