Znamy słowo roku 2021! Zgadniesz? To forma kolokwialna

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Znamy słowo roku 2021! Zgadniesz? To forma kolokwialna!

Znamy słowo roku 2021! Zgadniesz? To forma kolokwialna!

2021-11-02 17:08

Znamy słowo roku 2021! Słownik wydawnictwa Oksford University Press wydał werdykt. "Żadne słowo lepiej nie odzwierciedla atmosfery, jaka panowała w ciągu tego roku" - uzasadnili wydawcy kompendium. Czy zgadniesz, o jakie słowo chodzi?

Słowo Roku 2021

Znamy Słowo Roku 2021. Jak wskazał portal ABC, było używane już w latach 80., ale zaczęto je stosować na szeroką skalę w lutym obecnego roku, kiedy szczepionki przeciw Covid-19 stały się powszechnie dostępne. Słowo Roku 2021 to "vax"!

Według oświadczenia autorów słownika do września "vax" używano ponad 72 razy częściej niż rok wcześniej. Słowo jest najczęściej zapisywane z pojedynczym "x", ale istnieje także forma "vaxx".

Oficjalna forma to "vaccine"; to słowo również stało się popularne od początku pandemii koronawirusa, zwrócił uwagę portal. Po raz pierwszy odnotowano jego użycie w języku angielskim w 1799 r. Pochodzi od łacińskiego słowa "vaccinia", odnoszącego się do krowiej ospy, tzw. "krowianki".

Czytaj także: Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - ostatnie chwile, by zgłosić propozycje słów!

Jednak w ciągu miesięcy w języku angielskim słowo "szczepić" występowało w wielu konfiguracjach. Od "vaccine candidate" (kandydaci do szczepień), przez "vaccine trial" (testowanie szczepionek) po "vaccine hesitancy" (nieufność wobec szczepionek) oraz "vaccine mandate" (obowiązkowe szczepienia).

W ciągu ostatnich 20 lat twórcy słownika oksfordzkiego wyróżniali jako słowa roku takie określenia jak m.in.: "chav" (2004 r., pejoratywna nazwa na młodych agresywnych Brytyjczyków z klasy robotniczej), "selfie" (2013 r.), "vape" (2014 r., papieros elektryczny), emotikonka przedstawiająca śmiejącą się do łez twarz (2015 r.) oraz "climate emergency" (2019 r., kryzys klimatyczny).

W 2020 r. nie wybrano słowa roku. Zadecydowano, że "tego roku nie da się trafnie określić jednym słowem".

QUIZ. Co wiesz o kodach pocztowych? Sprawdź, czy mógłbyś być listonoszem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś banalnego. Z ilu cyfr składa się w Polsce kod pocztowy?
Poradnik Zdrowie - Odżywianie kryzysowe