Zmiany w rozwodach. O rozwód będzie trudniej, będą też droższe

i

Autor: pexels Zmiany w rozwodach. O rozwód będzie trudniej, będą też droższe

Rząd chce utrudnić rozwody i "chronić małżeństwa". Procesy będą trwać DŁUŻEJ i będą DUŻO DROŻSZE!

2021-11-17 14:17

Rząd ma plan, jak ograniczyć liczbę rozwodów. Ministerstwo Sprawiedliwości chce nowelizacji Kodeksu Rodzinnego. Według nowych zapisów rozwód dostać będzie dużo trudniej. Mają wydłużyć się procesy. Co więcej, za rozprawę zapłacimy też więcej.

Zmiany w rozwodach. Procesy będą dłuższe i droższe

Rząd chce ograniczyć liczbę rozwodów. W tym celu potrzebna jest nowelizacja Kodeksu Rodzinnego. Jak zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości, przeprowadzone zmiany będą zgodne z konstytucyjnym zapisem o "umacnianiu więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejących między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami". Co planuje resort? Jakich zmian w rozwodach możemy się spodziewać?

Kryzys w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, lekarze masowo składają wypowiedzenia

Będzie trudniej o rozwód. Zmiany w Kodeksie Rodzinnym

O rozwód będzie trudniej. Będzie to też bardziej kosztowne. Taka wizja ma zniechęcić Polaków do decyzji o rozwodzie. Według nowych przepisów, jeśli na rozwód zdecydują się rodzice posiadający małe dzieci, to konieczne będzie przeprowadzenie tzw. "postępowania informacyjnego". Sędzia lub referendarz sądowy zbierze informacje o "indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa". Takie postępowanie trwać będzie minimum pięć miesięcy. Będzie też obowiązkowe. Osoby, które odmówią wzięcia w nim udziału, mogą pożegnać się z rozpatrywaniem ich wniosku o rozwód. Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, celem takiego działania jest pogodzenie zwaśnionej pary, by zrezygnowała z rozstania.

Dodatkowo małżeństwo będzie mogło też ubiegać się darmowe mediacje. Takie spotkania potrwają od trzech do sześciu miesięcy. Co to wszystko oznacza? Właśnie o tyle zostanie przedłużone postępowanie rozwodowe.

To jednak jeszcze nie koniec. Za rozwód będzie też trzeba więcej zapłacić. Przypomnijmy, że na ten moment opłata za rozwód wynosi 600 zł. Połowa tej kwoty może zostać zwrócona, jeśli rozwód zakończy się bez orzekania o winie. Po wejściu nowych przepisów rozwód będzie możliwy tylko w przypadku separacji. Resort sprawiedliwości szacuje, że dzięki tym zmiano wpływy do budżetu wzrosną o 9,5 mln miesięcznie.

Sonda
Przyjaźń po rozwodzie. To możliwe?