Rosja ponownie uderzyła w Ukrainę pod osłoną nocy
Ponad osiem godzin po ostrzeżeniach o nalotach i tuż przed ich odwołaniem o 5 rano burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że 12 rannych z 14 wymagało hospitalizacji. Rosja ponownie uderzyła w Ukrainę w nocy z 3 na 4 lipca 2025 roku. Szkody odnotowano w sześciu z 10 dzielnic ukraińskiej stolicy. Spadające szczątki rosyjskich dronów spowodowały m.in. pożar placówki medycznej.
Według naocznych świadków, na których powołuje się agencja Reutera, rosyjskie ataki skutecznie zostały odparte przez ukraińskie systemy obrony powietrznej. Lokalne media informują, że wielu mieszkańców Kijowa noc z czwartku na piątek spędziło w schronach i na stacjach metra.
W wyniku rosyjskich ataków powietrznych na miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i jego okolice w czwartek zginęło co najmniej pięć osób.
Rosja uszkodziła budynek polskiej ambasady w Kijowie
Minister Spraw Zagranicznych - Radosław Sikorski poinformował, że podczas zmasowanego ataku Rosji na Ukrainę, uszkodzony został wydział konsularny polskiej ambasady.
Właśnie rozmawiałem z ambasadorem Łukasiewiczem. Wszyscy są cali i zdrowi - dodał. Szef MSZ zaznaczył, że Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej.
Od kiedy trwa wojna w Ukrainie?
Wojna na Ukrainie, w jej obecnej, pełnoskalowej fazie, rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, kiedy to Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Natomiast, historia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego sięga 2014 roku, kiedy to Rosja zaatakowała Krym i rozpoczęła działania zbrojne w Donbasie.
Jak wskazują dane z UAlosses, strony internetowej monitorującej straty wojenne, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która zaczęła się 24 lutego 2022 r., zginęło co najmniej 65 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Aby oszacować te liczby, badacze analizowali artykuły prasowe i posty w mediach społecznościowych, tworząc listę poległych. Odkryli również, że 55 tys. żołnierzy uznaje się za zaginionych, co może oznaczać, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi nawet 120 tys.
