Zielone Świątki 2022. Kiedy wypada Zesłanie Ducha Świętego? Co to za święto?

i

Autor: pexels.com Zielone Świątki 2022. Kiedy wypada Zesłanie Ducha Świętego? Co to za święto?

Zielone Świątki 2022. Kiedy wypada Zesłanie Ducha Świętego? Co to za święto?

2022-06-05 11:31

Zielone Świątki to potoczna, ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. W zależności od regionu nazywane były dawniej również Sobótkami lub Palinockami. Kiedy w 2022 roku obchodzimy Zielone Świątki? Co to za święto? Czy jest to dzień wolny od pracy? Najważniejsze informacje o Zielonych Świątkach znajdziesz w artykule poniżej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w Polsce potocznie nazywana Zielonymi Świątkami, należy − obok uroczystości Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego − do najważniejszych świąt w chrześcijańskim cyklu rocznym. W Kościele katolickim uroczystość ta kończy okres wielkanocny.

Zielone Świątki 2022 – kiedy wypadają? [DATA]

Kiedy wypadają Zielone Świątki 2022? Jest to święto ruchome, którego data zależy od daty Wielkanocy. Zielone Świątki obchodzi się więc w jedną z niedziel w maju lub czerwcu – 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. W roku 2022 będzie to niedziela 5 czerwca.

Zielone Świątki 2022 - czy to dzień wolny od pracy?

W Polsce Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest dniem ustawowo wolnym od pracy, niestety zawsze wypadającym w niedzielę. Czy przysługuje nam w związku z tym dodatkowy dzień wolny? Niestety, ale nie. O ile przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za każde ze świąt wypadających w sobotę, o tyle tych odbywających się w niedzielę to nie dotyczy. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Zielone Świątki – co to za święto?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa Święto Namiotów. Na zebranych w wieczerniku apostołów i Marię z Nazaretu zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty.

Geneza Zielonych Świątek związana jest natomiast z przedchrześcijańskimi (pogańskimi) obrzędami wiosennymi o charakterze płodnościowym (siła drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej wegetacji) oraz zaduszkowym (kult przodków, dziady wiosenne). Niegdyś stosowano magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji, aby zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami. Przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami. Inni wycinali też młode brzózki i stawiali je w obejściu. Z kolei bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół i przystrajano wieńcami. Obecnie obchody Zielonych Świątek, oprócz uroczystości kościelnych, są symboliczne i o wiele skromniejsze. Na wsiach niektórzy dekorują swoje domy brzozowymi gałązkami. Przy kościołach organizowane są także odpusty.

HIGH LEAGUE, FORMA NA LATO, KASA NA KOMUNIĘ, GALANTIS vs ROXETTE | ESKA XD #049