Komputer

i

Autor: pixabay

ZAKAZ anonimowych komentarzy?! Rzad idzie na wojnę z mediami społecznościowymi!

2021-10-10 13:20

Scott Morrison, premier Australii, uznał, że platformy, które pozwalają użytkownikom na publikację anonimowych zniesławiających komentarzy powinny zostać pociągnięte za nie do odpowiedzialności. Czy to początek zakazu ANONIMOWYCH komentarzy?

Rząd Australii chce zobowiązać właścicieli platform internetowych do ujawniania tożsamości użytkowników komentujących zamieszczane tam treści, tym samym zakazać możliwości anonimowego komentowania. Ma to pozwolić na pociągnięcie do odpowiedzialności osób zniesławiających innych w internetowych komentarzach oraz temu zapobiegać.

Australijski Facebook oświadczył, że wspiera "nowelizację australijskich przepisów dotyczących zniesławienia w sieci i ma nadzieję na większą klarowność prawa i jego interpretacji".

To nie pierwsza próba Australii jeżeli chodzi o kontrolę internetu. W zeszłym roku wprowadzono prawo obligujące wielkie platformy do płacenia twórcom, w tym dziennikarzom, za linkowanie do zamieszczonych przez nich treści. W ramach protestu Facebook zablokował na terenie kraju dostęp do publikowanych na platformie informacji. Blokada objęła wszystkie strony oznaczone jako "newsowe":

Koniec anonimów? 

Platformy internetowe dajce możliwość zamieszczania komentarzy miałby zakaz zezwalania na komentowanie treści w sposób anonimowy. Słowa premiera mają związek z niedawnym wyrokiem Sądu Najwyższego Australii, który ocenił, że za zniesławiające treści w komentarzach mogą odpowiadać platformy, za pomocą których tenże anonimowy komentarz został zamieszczony.  

Dla ukochanej żony przejechałem 600 km na rowerze