Wybory prezydenckie 2025. Początek głosowania bez incydentów
W niedzielę, 18 maja 2025 o godz. 7 ruszyły wybory prezydenckie. Początek głosowania odbył się bez incydentów.
Żadna z okręgowych komisji wyborczych nie zgłosiła do Krajowego Biura Wyborczego informacji, by jakiś lokal wyborczy nie został otwarty o czasie – poinformował Rafał Tkacz, szef Krajowego Biura Wyborczego w rozmowie z PAP.
Co oznacza, że w pierwszej godzinie głosowania nie wydarzyło się nic, co mogłoby to głosowanie przedłużyć. Zamknięcie lokali wyborczych jest zaplanowane na godz. 21. Uprawnionych do głosowania jest blisko 29 mln wyborców. Głos można oddać w ponad 32 tys. lokali wyborczych w kraju. Przygotowano też 511 obwodów głosowania za granicą.
Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na niedzielę cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbędzie się o godz. 9.30, podane zostaną informacje z pierwszych godzin głosowania. Drugą konferencję zaplanowano na godz. 13.30. PKW poda wtedy frekwencje wyborczą na godz. 12. Trzecia konferencja odbędzie się o godz. 18, podana zostanie informacja o frekwencji na godz. 17. Czwarta i ostatnia konferencja PKW zaplanowana jest na godz. 22, by podsumować dzień głosowania.
Cisza wyborcza w Polsce - ile naruszeń?
Cisza wyborcza w Polsce rozpoczęła się o północy, w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Od początku do godz. 6 w niedzielę, 18 maja policja odnotowała 122 przypadki jej naruszenia.
W samą tylko sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej.
Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym. Taka agitacja może przybrać formę m.in. eksponowania symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji grozi grzywna - najwyższa od 500 tys. zł do 1 mln zł za publikację sondaży.
Wybory prezydenckie w Polsce. Zasady głosowania
By zagłosować w wyborach prezydenckich, do lokalu wyborczego trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości. Potwierdzić tożsamość można też za pomocą aplikacji mObywatel.Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Na karcie do głosowania zobaczymy nazwiska 13 kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli znak „X” zostanie postawiony przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub jeśli nie zostanie postawiony w kratce. Następnie złożoną kartkę trzeba wrzucić do urny, która będzie stała w centralnym punkcie danego obwodu.