Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2! To pierwszy konkretny krok

i

Autor: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2! To pierwszy "konkretny" krok

2022-02-22 13:31

Niemcy wstrzymują certyfikację bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił to we wtorek podczas konferencji prasowej w Berlinie. Przekazał, że to dopiero pierwszy "konkretny" krok i zapowiedział dalsze sankcje w razie eskalacji konfliktu. Wezwał Rosję i Zachód do dalszych rozmów dyplomatycznych.

Kanclerz Olaf Scholz  poinformował o wstrzymaniu oddania do użytku bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Scholz ogłosił to we wtorek podczas konferencji prasowej w Berlinie. To odpowiedź na uznanie przez Władimira Putina niepodległości tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, które zostały powołane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska NAŁOŻY SANKCJE na Rosję? Decyzja powinna zapaść jeszcze dziś!

Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz polecił wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2. - Bez tego certyfikatu Nord Stream 2 nie może zostać uruchomiony – powiedział Scholz. Polecił Ministerstwu Gospodarki przeprowadzenie nowej oceny bezpieczeństwa dostaw, bo jak stwierdził sytuacja zasadniczo się zmieniła.

Kanclerz Niemiec podczas konferencji podkreślił, że to dopiero pierwszy „konkretny” krok. Przekazał, że mogą nastąpić dalsze sankcje wobec Rosji, jeżeli ta będzie kontynuowała swoje działania. Wezwał Rosję i Zachód do dalszych rozmów dyplomatycznych, aby zapobiec eskalacji, a tym samym katastrofy.

Scholz stwierdził, że decyzja o uznaniu samozwańczych "republik ludowych" w Doniecku i Ługańsku narusza prawo międzynarodowe i porozumienie mińskie. Putin zrywa z Kartą Narodów Zjednoczonych i "ze wszystkimi porozumieniami prawa międzynarodowego, które kraj ten zawarł w ciągu ostatnich 50 lat". Należy respektować integralność i suwerenność każdego kraju oraz niezmienność granic - podkreślił Scholz. Rosja nie ma "żadnego poparcia społeczności międzynarodowej" dla swoich działań.

Wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do "natychmiastowego" wstrzymania budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - przypomina telewizja ARD. W obliczu "nowych agresywnych działań przeciwko Ukrainie" należy natychmiast wprowadzić sankcje - powiedział Zełenskij w Kijowie, odnosząc się do ostatniej eskalacji konfliktu z Rosją.

Scholz konsekwentnie odrzuca jednak niemieckie dostawy broni na Ukrainę. - Ta sytuacja nie uległa zmianie - powiedział we wtorek w Berlinie. - To, co robimy, to wzmacnianie odporności gospodarczej i ekonomicznej Ukrainy poprzez dalsze pełnienie roli największego stabilizatora finansowego Ukrainy. I tak już pozostanie.

Materiał będzie aktualizowany

Orkan Eunice zdewastował cmentarze
Sonda
Czy obawiasz się ataku Rosji na Polskę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE