covid

i

Autor: źródło: pixabay.com

WARIANT DELTA - objawy zakażenia mutacją indyjską koronawirusa

2021-06-07 13:46

Wariant delta koronawirusa, nazywany też mutacją indyjską, może być przyczyną czwartej fali zakażeń w Polsce, przed czym ostrzega wielu specjalistów. Warto wiedzieć, że objawy choroby wywołanej wariantem delta wirusa mogą być inne, niż w przypadku znanych nam do tej pory odmian.

Wariant delta koronawirusa - jakie są objawy zakażenia? Warto dziś zadać sobie takie pytanie. Według przewidywań ekspertów ta mutacja, zwana też indyjską, może wywołać w Polsce czwartą falę zachorowań już jesienią 2021. Większa liczba zakażeń wiąże się oczywiście z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych i lockdownem. Jeśli faktycznie będziemy mieli do czynienia z nagłym wzrostem zakażeń, najprawdopodobniej znowu będziemy musieli zgodzić się na wprowadzane przez rząd zasad bezpieczeństwa. W przypadku wariantu delta obostrzenia mogą być surowsze, gdyż przykład Wielkiej Brytanii, gdzie mutacja indyjska jest ostatnio bardzo często wykrywana, pokazuje, że wirusem w tej odmianie bardzo łatwo jest się zakazić. Jak zaś rozpoznać, że choroba COVID-19 została wywołana właśnie przez wariant delta koronawirusa? Typowe objawy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Taneczne wyzwanie na nowosądeckim Rynku

Wariant delta - Dr Grzesiowski ostrzega przed mutacją indyjską

Jednym z lekarzy ostrzegających przed czwartą falą i wariantem delta, jest doktor Paweł Grzesiowski. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 opublikował na Twitterze post, w którym przedstawił wykresy pokazujące przewagę zakażeń mutacji indyjskiej nad tzw. mutacją brytyjską. Lekarz prognozuje, że otwarcie szkół po wakacjach spowoduje wzrost zakażeń w Polsce. Dodaje przy tym, że nasza populacja wciąż nie jest uodporniona.

Wariant delta - objawy zakażenia

Jak wygląda zakażenie mutacją indyjską? Tak jak w przypadku innych odmian koronawirusa, typowymi objawami są utrata smaku i węchu, kaszel i gorączka. Oprócz tego pojawiają się jednak dodatkowe objawy. Zamieszczamy je w liście poniżej. Ich wystąpienie może sugerować, że zakaziliśmy się koronawirusem w wariancie delta:

  • katar
  • wysypka
  • biegunka
  • wymioty
  • mdłości
  • ból gardła
  • ból głowy
  • zaczerwienienie oczu
  • suchość w ustach