Pełnia księżyca, zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot.: kdshutterman/shutterstock.com

W sobotę możesz poczuć się dużo gorzej niż w dzisiaj! DLACZEGO? Dotyczy to każdego

2021-02-26 10:39

Już w najbliższą sobotę, 27 lutego czeka nas pełnia Księżyca Lodu. Co ona oznacza dla człowieka? Okazuje się, że bardzo dużo. Według badań naukowców pełnia księżyca może mieć wpływ na nasz cały kolejny dzień. Na czym polega pełnia Księżyca Lodu? Co to jest? Jaki może mieć wpływ na nasze życie w niedzielę?

CZYM JEST PEŁNIA KSIĘŻYCA LODU?

Każdego roku mamy około 12 – 13 pełni księżyca. Tak aby nie pomylić się w obliczeniach, każda z nich ma nadaną swoją nazwę. Pełnia w sierpniu to pełnia żniwiarza a w styczniu to wilka. W lutym natomiast nazwa to lód, stąd właśnie w sobotę, 27 lutego będziemy mogli zaobserwować Pełnie Księżyca Lodu. W końcu luty to najzimniejszy miesiąc więc być może stąd nazwa lutowej pełni księżyca. Czym jednak fachowa jest sama pełnia? Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Jeśli tak jak w sobotę z naszej planety będziemy widzieć cały księżyc, możemy śmiało powiedzieć, iż mamy pełnię, a dokładnie pełnie lodu.

Kiełbasa Volkswagena | ESKA XD - Prosto z salonu #17

JAK PEŁNIA MOŻE WPŁYNĄĆ NA NASZE ŻYCIE?

Wiele osób mówi, iż podczas pełni księżyca nie zawsze może zasnąć. Coś w tym jest, ponieważ sami naukowcy mówią, iż pełnia może wpływ na naszą bezsenność. Naukowcy z w czaspiśmie Scince.Advances powołują się na badania które przeprowadzili na plemieniu Toba-Qom (Argentyna). Naukowcy założyli członkom plemienia przyrządu monitorujące ich aktywność podczas snu. Podczas badań udało się zaobserwować, iż ludzie kładli się spać szybciej i co ciekawe, mimo tego, wcześniej wstawali. Jednak nie tylko członkowie plemienia tak reagowali na pełnie księżyca. Podobne badanie powtórzono w amerykańskim Seattle. Tutaj zbadano 464 młodych ludzi. Efekt? Był bardzo podobny. Większość badanych osób zasypiała później niż zazwyczaj a mimo tego wstawała wcześniej niż normalnie. - Człowiek jest elementem natury, o czym często zapominamy. Mamy wrażenie, że funkcjonujemy jak maszyny, niezależnie od zjawisk w niej zachodzących. A my też jesteśmy poddawani wpływom związanym z aurą, w tym np. z wysokim i niskim ciśnieniem atmosferycznym. Jeżeli chodzi o pełnię księżyca, to rzeczywiście pacjenci skarżą się wtedy na bezsenność, na wybudzenia nocne – skomentowała w rozmowie z Onetem, dr Sylwia Kuźniarz-Rymarz.

PEŁNIA KSIĘŻYCA A FAZA MENSTRUACYJNA KOBIET

Co ciekawe doba na księżycu trwa 29,5 dnia. To prawie tak samo, jak przeciętny cykl menstruacyjny kobiety. Wieki temu twierdzono nawet, iż cykle miesiączkowe odpowiadają cyklom księżyca. Jednak obecnie, badania naukowe przeczą temu twierdzeniu, które zadane były przed wiekami. Najbardziej znana na świecie aplikacja do śledzenia menstruacji, czyli Clue, przeanalizowała 7,5 miliona cykli kobiet i nie znalazła korelacji pomiędzy fazami księżyca a początkiem miesiączki.

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]