Transformacja górnictwa: koniec negocjacji, jest treść umowy społecznej. Na jakic zasadach likwidacja górnictwa?

2021-04-22 18:26 STAN
Stopniowa likwidacja górnictwa. Na jakich zasadach?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopniowa likwidacja górnictwa. Na jakich zasadach?

Kilka miesięcy negocjacji zakończyło się uzgodnieniem treści umowy społecznej. Chodzi o transformację górnictwa. Ustalono m.in. kwestię indeksacji wynagrodzeń górników w najbliższych latach. Co jeszcze znajduje się w umowie?

Będzie stopniowa likwidacja górnictwa. Ustalono treść umowy społecznej. Jej ostateczne podpisanie możliwe będzie później, po zaakceptowaniu jej treści przez organy statutowe poszczególnych związków zawodowych. Związkowcy potrzebują na to – jak wstępnie oceniali w czwartek – około dwóch tygodni od parafowania dokumentu.

Czytaj także: Tłum Żydów tańczy na Lotnisku Chopina bez maseczek. Co na to władze lotniska? [WIDEO]

Negocjacje umowy społecznej trwały od kilu miesięcy. W czwartek uzgodniono ostatni sporny punkt, dotyczący indeksacji wynagrodzeń w kopalniach na najbliższe cztery lata. Jak podał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, umowa społeczna będzie miała cztery załączniki, dotyczące:

  • zasad pomocy publicznej,
  • inwestycji przewidzianych do realizacji,
  • terenów pogórniczych
  • oraz instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych.

- Jesteśmy w ważnym momencie i dla polskiego rządu i dla strony społecznej, bo udało nam się porozumieć – uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych – powiedział wiceszef MAP, który był głównym negocjatorem umowy ze strony rządowej.

Czytaj także: 26-latek sprzedawał fałszywe szczepionki przeciw Covid-19. Co było w środku?

- Jestem przekonany, że to jest dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki – ocenił Soboń.

Proces prenotyfikacji umowy w Komisji Europejskiej ma rozpocząć się jeszcze w maju, niezwłocznie po jej podpisaniu. Wiceminister Soboń wyraził przekonanie, że KE zaakceptuje polski program i zgodzi się na przewidziane w nim instrumenty pomocowe.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze