Transformacja górnictwa: koniec negocjacji, jest treść umowy społecznej. Na jakic zasadach likwidacja górnictwa?

2021-04-22 18:26 STAN
Stopniowa likwidacja górnictwa. Na jakich zasadach?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopniowa likwidacja górnictwa. Na jakich zasadach?

Kilka miesięcy negocjacji zakończyło się uzgodnieniem treści umowy społecznej. Chodzi o transformację górnictwa. Ustalono m.in. kwestię indeksacji wynagrodzeń górników w najbliższych latach. Co jeszcze znajduje się w umowie?

Będzie stopniowa likwidacja górnictwa. Ustalono treść umowy społecznej. Jej ostateczne podpisanie możliwe będzie później, po zaakceptowaniu jej treści przez organy statutowe poszczególnych związków zawodowych. Związkowcy potrzebują na to – jak wstępnie oceniali w czwartek – około dwóch tygodni od parafowania dokumentu.

Czytaj także: Tłum Żydów tańczy na Lotnisku Chopina bez maseczek. Co na to władze lotniska? [WIDEO]

Negocjacje umowy społecznej trwały od kilu miesięcy. W czwartek uzgodniono ostatni sporny punkt, dotyczący indeksacji wynagrodzeń w kopalniach na najbliższe cztery lata. Jak podał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, umowa społeczna będzie miała cztery załączniki, dotyczące:

  • zasad pomocy publicznej,
  • inwestycji przewidzianych do realizacji,
  • terenów pogórniczych
  • oraz instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych.

- Jesteśmy w ważnym momencie i dla polskiego rządu i dla strony społecznej, bo udało nam się porozumieć – uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych – powiedział wiceszef MAP, który był głównym negocjatorem umowy ze strony rządowej.

Czytaj także: 26-latek sprzedawał fałszywe szczepionki przeciw Covid-19. Co było w środku?

- Jestem przekonany, że to jest dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki – ocenił Soboń.

Proces prenotyfikacji umowy w Komisji Europejskiej ma rozpocząć się jeszcze w maju, niezwłocznie po jej podpisaniu. Wiceminister Soboń wyraził przekonanie, że KE zaakceptuje polski program i zgodzi się na przewidziane w nim instrumenty pomocowe.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!
Najnowsze