Ten NAJPROSTSZY PESEL już niedługo pojawi się w Polsce. Kto ma szansę go otrzymać?

i

Autor: Getty images Ten NAJPROSTSZY PESEL już niedługo pojawi się w Polsce. Kto ma szansę go otrzymać?

Ten NIEPOWTARZALNY PESEL już DZISIAJ pojawi się w Polsce! Kto ma szansę go otrzymać?

2022-02-22 10:42

Numer PESEL - u niektórych łatwy do zapamiętania, u innych bardziej skomplikowany. Lepiej jednak, jeśli każdy z nas pamięta swój indywidualnie. Dzisiaj, 22 lutego br. noworodek otrzyma jeden z najprostszych z możliwych numerów. Będzie się składał z samych dwójek. Kto go otrzyma?

Luty w bieżącym roku jest miesiącem nieco specyficznym. Wszystko dlatego, że bardzo często w konkretnej dacie, spotykamy sporo dwójek. Mamy rok 2022 - jeśli dodamy do tego dni lutego, tworzą nam się naprawdę łatwe do zapamiętania ciągi cyfr. Jednym z przykładów może być 2 luty 022 roku o godzinie 22:22 (2.2.22). Po raz kolejny świadkami takiej nietypowej daty jesteśmy właśnie dzisiaj - 22 lutego 2022 roku o 22:22 (22.2.22).

Co może być ciekawego w dacie 22 luty 2022 r. z godziną 2:22? Na pierwszy rzut oka kompletnie nic. Jednak dużo bardziej interesujące wydaje się być to, że dziecko, które się urodzi w tym dniu będzie miało wyjątkowo prosty do zapamiętania nr PESEL. Będzie się on składał wyłącznie z samych dwójek i ostatecznie pojawi się w dowodzie osobistym i innych dokumentach jako: 22222222222.

Najprostszy PESEL w Polsce. Jak to możliwe? Kto go otrzyma?

W Polsce PESEL tworzy się w następujący sposób. Odczytujemy w nim: datę urodzenia, liczbę porządkową oznaczającą płeć oraz cyfrę kontrolną. Jeśli PESEL zapisalibyśmy jako RRMMDDPPPPK, to jego fragmenty oznaczałyby:

  • RR – ostatnie 2 cyfry roku urodzenia,
  • MM – miesiąc urodzenia (osoby urodzone po 1999 roku mają inny zapis miesiąca),
  • DD – dzień urodzenia,
  • PPPP – liczba porządkowa oznaczająca płeć,
  • K – cyfra kontrolna.

Dizisaj, 22 lutego, któryś z noworodków może otrzymać najprostszy PESEL w Polsce. Pewne jest to, że będzie to dziewczynka, bowiem płeć żeńska otrzymuje liczbę porządkową zawsze parzystą. Z obliczeń wynika również, że będzie 111 narodzonym dzieckiem w ciągu tego dnia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 04.02 (Goście: Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu, SP oraz dr hab. Anna Siewierska-Chmaj - politolog, UR) Sedno Sprawy: Michał Woś