Tęczowy piątek 2022. Co to takiego? Kiedy go obchodzimy?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Tęczowy piątek 2022. Co to takiego? Kiedy go obchodzimy?

2022-10-27 11:16

Ta inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością! Tęczowy Piątek to akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Kampania pierwszy raz wystartowała 28 października 2016 roku i od tego czasu obchodzimy go regularnie w ostatni piątek października. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży.

Spis treści

  1. Co to jest Tęczowy Piątek?
  2. Kiedy jest Tęczowy Piątek 2022?
  3. Jak obchodzić Tęczowy Piątek w szkołach?

W Polsce obchodzimy wiele nietypowych świąt. Prócz państwowych i kościelnych uroczystości, mamy również takie, które mają zwrócić uwagę na konkretne problemy lub też zachęcić do celebracji niektóre grupy zawodowe. Są to zatem miedzy innymi: Dzień Kundelka, Dzień Strażaka czy Tęczowy Piątek. Ten ostatni obchodzimy każdego roku w październiku. Pierwszy Tęczowy Piątek odbył się w Polsce w roku 2016.

Co to jest Tęczowy Piątek?

Tęczowy Piątek to międzynarodowa akcja połączona z kampanią informacyjną w szkołach. Prowadzona jest przez środowiska LGBTQ na rzecz zapewnienia przyjaznych warunków w placówkach uczniom i uczennicom o odmiennej orientacji seksualnej. Celem akcji jest pokazanie uczniom, że szkoła jest miejscem bezpiecznym i takim, w którym każdy może czuć się sobą.

Kiedy jest Tęczowy Piątek 2022?

Tęczowy Piątek 2022 obchodzimy 28 października. W akcji udział biorą placówki z całej Polski. Każdego roku przybywa ich coraz więcej.

Jak obchodzić Tęczowy Piątek w szkołach?

W Tęczowy Piątek w szkołach odbędą się lekcje dotyczące LGBTQ i tolerancji wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej. Tego dnia uczniowie zabierają też często ze sobą flagi czy ubrania, które mają wskazywać na ich poparcie dla ruchu LGBTQ. Można również niektóre tematy poruszyć na lekcji wychowawczej lub w domu z rodzicami.

QUIZ. Straszny test na Halloween. Pytamy o klasykę horroru. Nie bój się, że zrobisz błąd!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Jak miała na imię budząca grozę laleczka?
Osiem miesięcy bez wiaduktu! Co dalej z przebudową na Marywilskiej?