Monety

i

Autor: Pixabay.com

Te monety z PRL-u są bardzo dużo warte. Decyduje o tym JEDEN SZCZEGÓŁ. Możesz mieć je w domu!

2021-04-20 10:53

Najczęściej poniewierają się zapomniane w szufladach, czy innych zakamarkach. Monety z czasów PRL znaleźć można w wielu domach - u dziadków czy rodziców. Nie wiadomo za bardzo, co z nimi zrobić, wyrzucić szkoda, a przecież nie mają żadnej wartości. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że wśród nich są takie, które sprzedać można za całkiem niezłą sumę!

Jak się okazuje, monety z czasów PRL interesują kolekcjonerów, którzy skłonni są zapłacić całkiem sporo za niektóre z nich.

Jak rozpoznać cenną monetę?

O tym, czy za monetę dostaniemy dużo pieniędzy zdecydować może jeden drobny i łatwy do przeoczenia szczegół. Wyjątkowo wysoko cenione są bowiem egzemplarze z tzw. serii próbnych - mówi w rozmowie z portalem money.pl antykwariusz, zajmujący się skupem i sprzedażą monet. 10-złotówka z 1966 r. z takiej właśnie serii, osiągnęła cenę 10 000 zł!

Jak rozpoznać, czy moneta, którą posiadamy jest próbna? Należy dobrze się jej przyjrzeć. Jeśli znajdziemy na niej mały napis 'próba' - oznacza to, że mamy w rękach próbną monetę.

O wartości monet z PRL decydują również inne czynniki. Dla kolekcjonerów ważne jest, jak rzadka jest dana moneta, oraz z jakiego surowca została wykonana. Istotny jest również rok emisji - im wcześniejszy dla danej monety, tym lepiej.

Jednak wszyscy kolekcjonerzy powinni wystrzegać się oszustów, od których wręcz roi się w sieci. Kupno monet przez internet, dla osoby nie orientującej się dobrze w tym zagadnieniu, jest bardzo ryzykowne. W najlepszym wypadku można przepłacić, w najgorszym - skończyć z nic nie wartym falsyfikatem.

Jak nie dać się oszukać?

Dla mniej obeznanych osób, rozwiązaniem są profesjonalne antykwariaty i firmy oferujące sprzedaż monet z dożywotnią gwarancją w przypadku, gdyby zakupiony przez nas egzemplarz okazał się falsyfikatem.

Numizmatyka wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Między innymi dlatego, że niektóre z kolekcjonerskich monet osiągnąć mogą naprawdę wysokie ceny. Pod koniec ubiegłego roku, na zorganizowanej przez Desę aukcji, padła rekordowa cena za jedną monetę.

50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 r., sprzedane zostało za 2,8 mln zł!

Raport z anteny 19.04, godz.10