Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Tanio nie będzie...nawet po śmierci. Ceny pochówku mocno w górę

2022-01-13 14:53

Pomimo tego, że pogrzebów jest coraz więcej, branża pogrzebowa jest w poważnym kryzysie. Wysoki popyt na tego rodzaju usługi spowodował wzrost cen za m. in. trumny. Do tego także ci przedsiębiorcy muszą się liczyć z podwyżkami cen za prąd i gaz. W efekcie jeszcze w tym roku czeka nas spora podwyżka cennika za tę usługę.

Ile będzie kosztował pogrzeb?

Informacje o trudnej sytuacji w branży pogrzebowej opisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Jak przekazał gazecie właściciel zakładu pogrzebowego, jeszcze rok temu trumna kosztowała około 1,2 tys. zł, obecnie kosztuje średnio o 700 zł więcej. To jednak nie koniec problemów w tej branży. Jak podaje Polska Izba Branży Pogrzebowej, w Polsce działa ok. 4 tys. firm pogrzebowych, z czego tylko jedna czwarta z nich działa legalnie.

Pozostałe to tzw. firmy garażowe. Osoby oferujące tego typu usługi często nie mają chłodni, samochodu, nawet biura. Wszystko przy zmarłym robią sami. Często przyjeżdżają wypożyczonymi autami i zaniżają ceny usług. Taka praktyka psuje rynek i cierpią na tym firmy pracujące legalnie.

O ile więcej zapłacimy za pogrzeb? W całym ubiegłym roku bilans zgonów w naszym kraju przekroczył pół miliona. Był tym samym o 42 tys. większy niż w 2020 r. Co z kolei przełożyło się na wydłużenie prawie dwukrotnie czasu oczekiwania na pochówek. Jak podaje Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w wielu regionach kraju oczekiwanie na pogrzeb przekracza dwa tygodnie. Na chwilę obecną przez problemy, z jakimi boryka się branża, całkowity koszt za tradycyjny pogrzeb z trumną w niektórych regionach może wzrosnąć nawet o ok. 20 procent. Niestety obecnie Polska jest na 2. miejscu najszybciej wyludniających się państw w Unii Europejskiej. Gorzej jest tylko w Bułgarii.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!