Facebook

i

Autor: Pixabay.com

Szukasz "dowodów" na szkodliwość szczepionek? Możesz stracić dostęp do Facebooka!

2021-05-12 10:22

Internauci, którzy szukają w sieci dowodów na rzekomą szkodliwość szczepionek przeciw COVID-19, powinni mieć się na baczności. Grozi im już nie tylko kontakt z paranoicznym światem piewców teorii spiskowych. Teraz stracić mogą dostęp do swojego konta na Facebooka, które następnie oszuści wykorzystać mogą do wyłudzania pieniędzy, bądź innych przestępstw.

Internetowi oszuści nie przestają wymyślać nowych sposobów, dzięki którym mogą wejść w posiadanie naszych danych. Tym razem postanowili wykorzystać strach niektórych użytkowników Facebooka przed szczepionkami. Linki, pod którymi znajdować mają się rzekome dowody na ich zabójcze działanie prowadzą tak naprawdę do stron, które służą do przejmowania facebookowych kont zainteresowanych takimi treściami internautów.

Na trop nowego przekrętu wpadli eksperci z CERT Polska. Opisali schemat, który często powtarza się w tego rodzaju oszustwach. Internauta widzi link do strony, prezentującej "niezbite" dowody na to, że szczepionki powodują śmierć. Gdy w niego kliknie, zostanie przekierowany do strony, będącej wierną kopią strony logowania portalu Facebook. Jeśli nie wykaże się czujnością i wpisze tam swoje dane logowania - oszuści uzyskają dostęp do jego konta. Konto przejęte w ten sposób może być wykorzystane do publikowania kolejnych fałszywych wpisów lub nawet wyłudzania środków finansowych (np. metodą na Blik).

Co robić, by nie dać się nabrać na podobne sztuczki? Najważniejszą zasadą jest, by nie wchodzić w żadne podejrzane linki. Co jednak, gdy ktoś podał już swoje dane na takiej fałszywej stronie logowania? Oto kilka porad od CERT Polska.

  • należy zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe
  • wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na koncie
  • koniecznie sprawdzić, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje.

- Przed opisywanym tu schematem oszustwa wykorzystującym przejęte konta Facebook przestrzegaliśmy już wielokrotnie - apelują na Facebooku eksperci. - Niestety, przestępcy są cały czas aktywni i modyfikują swoje sposoby działania. Na bieżąco uzupełniamy naszą listę ostrzeżeń o kolejne szkodliwe domeny. Wiele z tych adresów jest przysyłanych przez Was. Jeśli widzicie podejrzane wiadomości - zgłaszajcie je na naszej stronie: incydent.cert.pl

Raport z anteny 11.05, godz.10