Świecka komunia - nowy trend w Polsce. Czym jest i jak ją urządzić?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Świecka komunia - nowy trend w Polsce. Czym jest i jak ją urządzić?

2022-05-18 9:50

Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych w całym kraju. Nie da się jednak ukryć, że wielu rodziców już dawno temu zdecydowało się opuścić kościół. Do tej pory na takiej decyzji często cierpiały dzieci, które nie do końca rozumiały dlaczego inni mogą mieć majowe przyjęcie i otrzymywać prezenty, a oni nie. Świeckie komunie mają to zmienić! Czym są? Sprawdźcie!

Biała sukienka, garnitur i muszka, prezenty i przyjęcie na naszą cześć! Coś takiego zdarza się w naszym życiu raz lub dwa jeśli zdecydujemy się na huczny ślub. Do tej pory dzieci z rodzin niewierzących zdecydowanie mogły uważać się za poszkodowane. W Polsce Pierwszą Komunię celebruje się bowiem bardzo hucznie. Nie jest niczym dziwnym, że dziecko otrzymuje od rodziny nowy rower, telewizor, komputer czy telefon. Jak zatem wytłumaczyć tym, które wychowywane są w świeckich domach, że nie są gorsze od swoich rówieśników? Tu pojawił się dla wielu kontrowersyjny pomysł - świeckie komunie. Na czym to polega? 

Niesamowity pokaz dronów nad Warszawą!

Świecka komunia - co to takiego?

Zwrot ,,świecka komunia" podzielił rodziców w całej Polsce, gdy użył go jeden z blogerów. Opowiedział on historię swojej rodziny i pomysłu, jak zapewnić dziecku zabawę i poczucie bycie równie ważnym, jak jego koledzy. 

- Wszystko zaczęło się na dobre w sierpniu ubiegłego roku. Już wcześniej, przy okazji komunii znajomych i rodziny, zastanawialiśmy się nad tym, jak nasz pierworodny przeżyje fakt, że wszyscy wokół mają organizowaną imprezę z prezentami, a on nie. - pisze polski blogger z Blog Złego Ojca. - Podczas jednego ze spacerów poruszyliśmy ten temat. I choć dzielny pszczelarz twierdził, że kompletnie go to nie będzie ruszało, widzieliśmy, iż robi dobrą minę do złej gry. Zaproponowaliśmy więc zorganizowanie mu podobnej imprezy, stawiając jednak pewne warunki. Wynikały one z tego, że nie chcieliśmy organizować imprezy tylko po to, „by nie było mu smutno”, lecz miało mieć to walor wychowawczy.

Rodzice chłopca wpadli na pomysł przeliczenia liczby godzin, jaką dzieci z rodzin katolickich musiały spędzać w kościele i w szkole na lekcjach religii. Następnie zaproponował, że jeśli taki sam czas jego dziecko poświęci na zajęcia dodatkowe to również zorganizują mu niespodziankę. W prezencie chłopiec dostał wielki zestaw klocków z Harrym Potterem.

Świecka komunia - jak ją zorganizować?

Dziecko, które w dużej mierze z wyboru rodziców nie należy do wspólnoty katolickiej może czuć się w okresie komunii ukarane, a nawet pokrzywdzone. Przykład z Blogu Złego Ojca nie jest odosobniony. Rodzice organizują dla dzieci wycieczki do Legolandu, huczniejsze przyjęcia urodzinowe lub wspaniały Dzień Dziecka. Potrzeba nam zatem jedynie chęci i funduszy. Dobrze jest również porozmawiać wcześniej z dzieckiem i pomóc mu zrozumieć sytuację, a może i zachęcić do podjęcia innych aktywności, jak na przykład dodatkowe lekcje w czasie, który jego koledzy poświęcili na modlitwę.

QUIZ. Jaki kolor ma to warzywo?

Pytanie 1 z 19
Jaki kolor ma korzeń pasternaku?