Wysychają największe rzeki i zbiorniki retencyjne

i

Autor: Canva / internet / Twitter @Anthro_Review / @eli_barbur

Susza odkrywa zatopione skarby. Jakie zabytki kryły się pod wodą?

2022-09-01 11:28

Naukowcy bili na alarm już wiele lat temu. Zmiany klimatyczne na Ziemi zachodzą bardzo szybko, tegoroczna susza jest największą od 500 lat. Niskie poziomy wód przerażają mieszkańców i odkrywają zatopione skarby z przeszłości. Zobaczcie, co do tej pory skrywało się pod wodą.

Susza odkrywa zatopione skarby z przeszłości

Według badań ekspertów tegoroczna susza jest największą od co najmniej 500 lat. Prawie dwie trzecie Europy jest lub było w stanie ostrzeżenia, lub pogotowia z powodu fal upałów i niskich opadów. Susza wpłynęła na zmniejszenie żeglugi śródlądowej, produkcji energii elektrycznej i plony niektórych upraw, podaje Komisja Europejska w opublikowanym raporcie nt. suszy w Europie. W związku z niskimi opadami i wysokimi temperaturami wysycha wiele europejskich rzek, między innymi Pad we Włoszech, brytyjska Tamiza, czy polska Wisła. Niskie poziomy wód odkryły wiele skarbów z przeszłości, które do tej pory były ukryte pod wodą.

  • Po fali upałów w USA pracownicy Dinosaur Valley State Park w Teksasie odkryli na wyschniętym dnie rzeki ślady dinozaurów sprzed około 113 milionów lat.

„Większość śladów, które zostały odkryte, należy do akrokantozaura oraz sauroposeidon” – podała rzecznik prasowa parku Stephanie Salinas Garcia.

  • Na terenach wschodniej Serbii w wysychającym Dunaju odnaleziono dziesiątki niemieckich okrętów wojennych, które jak się okazało nadal są wyładowane ładunkami wybuchowymi.
  • Dramatycznie niski poziom wody w rzece Jangcy ujawnił zatopioną wyspę w południowo-zachodnim mieście Chongqing w Chinach. Na najwyższej części rafy wyspy zwanej Foyeliang odkryto trzy buddyjskie posągi, które prawdopodobnie mają około 600 lat. Znalezisko jest datowane na czasy rządów dynastii Ming. Jedna z rzeźb przedstawia mnicha siedzącego na piedestale z lotosu.
  • Susza spowodowała również wyłonienie się złowieszczych kamieni głodu w europejskich rzekach, takich jak Ren czy Łaba. Kamienie głodu (zwane również głodowymi kamieniami) są ponurym świadectwem susz i głodu z dawnych czasów. Na skałach, które zazwyczaj znajdują się pod wodą wyryto napisy i daty największych susz, które przyniosły ze sobą falę głodu. Najbardziej znanym i niestety obecnie widocznym jest napis z 1616 roku ze złowieszczym napisem: „Jeśli mnie widzisz, płacz.

Zbiorniki retencyjne wysychają

Niskie poziomy wód odkryły ponownie tajemnicze pozostałości po miasteczkach zatopionych w trakcie budowania tam i zbiorników retencyjnych, które obecnie wysychają.

  • W zachodniej Hiszpanii w regionie Estremadura opadające wody zbiornika Valdecanas ponownie ujawniły prehistoryczny kamienny krąg. Odkrycie nazwano „hiszpańskim Stonehenge”, krąg składa się kilkudziesięciu megalitycznych głazów i został odkryty przez archeologów w 1926 r. W roku 1963 r. został on zalany, gdy stworzono zbiornik wodny Valdecanas.
  • Opadające wody odsłoniły niemal całkowicie ruiny XI-wiecznego kościoła zatopionego podczas budowy tamy wiosce w północno-wschodnim regionie Katalonii, Sant Roma de Sau, Przy normalnym stanie wody w zbiorniku widoczna jest tylko niewielka część dzwonnicy starego kościoła. Obecnie do ruin można dojść praktycznie, nie mocząc nóg.
  • Ekstremalna susza spowodowała do odsłonięcia starożytnego miasta znajdującego się pod zbiornikiem Mosul. Ruiny miasta Zahiko mają około 3,5 tysiąca lat. Obszar, na którym znajdują się ruiny został zalany w 1990 r. na skutek budowy tamy. Obecnie w tym zbiorniku retencyjnym praktycznie nie ma wody.

Dramatycznie niski stan wód w rzekach nie wróży nic dobrego dla rolnictwa i gospodarki, niestety data 2022 najprawdopodobniej będzie jednym z najniższych wpisów na kamieniach głodu.