Stopy procentowe w górę

i

Autor: Pixabay

NBP zadecydował: Raty kredytu będą wyższe! O ile więcej zapłacisz?

2021-10-06 15:56

Niespodziewane działania Narodowego Banku Polskiego! Właśnie zadecydowano o podniesieniu stopy procentowej. Oznacza to wyższe raty kredytu! O ile więcej miesięcznie będziemy musieli zapłacić? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Wyższe stopy procentowe: Od kiedy?

Niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Podwyższyła stopy procentowe, a to oznacza wzrost rat kredytów. To pierwsza podwyżka od dłuższego czasu. Co to oznacza?

Stopa procentowa: O ile wyższa?

Na dzisiejszym, jednodniowym posiedzeniu rada podjęła decyzję o podwyższeniu referencyjnej stopy procentowej o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5 proc. Podwyżka głównej stawki oznacza, że oprocentowanie depozytów, lokat oraz pożyczek i kredytów wzrośnie.

O ile droższy kredyt od 7.10.2021?

To z pewnością nie najlepsza informacja dla osób z kredytem. - Podniesienie stóp procentowych oczywiście jest zwiększeniem kosztu dla tych wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt również, przełoży się to na wzrost rat, ale ten wzrost będzie nieistotny, bo skala podwyżki jest też istotnie niższa. Dla tych wszystkich, który mają zdeponowane pieniądze w banku, może się okazać, że również nieznacznie wzrośnie oprocentowanie - mówi Artur Bartoszewicz Ekonomista SGH.

Zatrzymać inflację

Podniesienie stopy procentowej ma pomóc zatrzymać szalejącą inflację. - Myślę, że skala tych podwyżek jest dzisiaj w kieszeniach dla Kowalskiego, nawet jeśli jest kredytobiorcą, nieadekwatna do tego, co może się udać zrobić, czyli zatrzymania inflacji- dodaje Bartoszewicz.

Czytaj także: Inflacja wciąż rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?

NBP nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji - zapewnił wcześniej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jednocześnie zauważył, że "zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stop procentowych".

Prezes NBP zaznaczył jednocześnie, że "nie powinno to przesłaniać szerszego obrazu wyzwań, jakie stoją przed naszą gospodarką".

Nie łudźmy się – długotrwałego sukcesu gospodarczego nie da się osiągnąć wyłącznie za pomocą szybkich, doraźnych działań, takie jak działania antykryzysowe. Musimy podjąć przemyślane i wyprzedzające kroki, które pozwolą nam poradzić sobie z szeregiem wyzwań stojących przed polską gospodarką.

Jak ocenił, istotnym wyzwaniem dla polityki pieniężnej jest określenie właściwego tempa i sekwencji wychodzenia z działań niekonwencjonalnych, w tym podwyżek stóp procentowych.

Prezes NBP stwierdził jednocześnie, że obecnie nie widać pojawienia się zjawiska spirali cenowo-płacowej, ale przy groźbie jego wystąpienia w horyzoncie 2-5 kwartałów potrzebne będzie "zdecydowane wycofanie akomodacji monetarnej", czyli tego poluzowania, tych niskich stóp.

Jesteś mądrzejszy od 4-klasisty? Sprawdź swoją wiedzę z podstawówki!

Pytanie 1 z 10
Pole kwadratu wynosi 16 m2. Oblicz bok i obwód tego kwadratu.