Starlink

i

Autor: Jeff Bryant flickr.com Starlink

STARLINK NAD POLSKĄ w STYCZNIU - kiedy i o której oglądać przelot satelitów SpaceX?

2022-01-20 14:36

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba niecierpliwie czekali na start kolejnej rakiety SpaceX wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, o której zobaczymy je ponad naszymi głowami w najbliższych dniach.

Starlink nad Polską w styczniu! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów? Takie pytanie mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. To pierwsza okazja do obserwacji satelitów w 2022 roku. Wszyscy wyczekują więc momentu, w którym zobaczą satelity nad głowami. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór z Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, kiedy i o której zaobserwujemy przelot oraz gdzie należy kierować wzrok.

Starlink nad Polską 19.01 - o której pierwszy przelot w styczniu?

Start Rakieta Falcon 9 odbył się w nocy z 18 na 19 stycznia. Wyniosła ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-6. Godzina startu (03:02) była bardzo sprzyjająca dla obserwatorów i obserwatorek w Polsce, bowiem pierwszy przelot Starlinków zobaczą na niebie już 19 stycznia o godzinie 17:56. Przelot potrwa około 4 minuty. "Kosmiczny pociąg" będziemy mogli podziwiać przez trzy kolejne dni - 20, 21 i 22 stycznia.

Poradnik Zdrowie: ból z lewej strony brzucha

Starlinki 19.01 - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Starlinki przelecą z zachodu na wschód po południowej części nieba. Podczas pierwszego przelotu, 19.01, satelity będą przemieszczały się w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. W następnych dniach, wraz ze zwiększaniem pułapu, poszczególne urządzenia będą się od siebie oddalać.

Pamiętajcie, że wiele zależy od pogody. Jeśli niebo będzie zachmurzone, niczego nie dojrzymy. Jeśli jednak noc okaże się bezchmurna, możemy liczyć na wspaniałe widoki!

Źródło: nocneniebo.pl