Misja DART

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Sonda DART zderzyła się z asteroidą! NASA pokazała nagranie live z kosmicznej kolizji

2022-09-27 15:37

Czy może nas czekać koniec podobny do tego, który spotkał dinozaury? Nie jest to wykluczone, ponieważ w pobliżu Ziemi znajduje się ponad 29 026 planetoid. NASA postanowiła przetestować system obrony przed zagrożeniem z kosmosu. Czy dysponujemy bronią mogącą nas ochronić przed asteroidą? Zapraszamy do artykułu.

Czy Ziemię da się ochronić przed asteroidą?

Dziś NASA przetestuje broń na asteroidy. Agencja kosmiczna postanowiła sprawdzić teorię jak z filmu „Armageddon”. W zeszłym roku 24 listopada z bazy Vandenberg w Kalifornii rakieta Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną sondę DART. Misja sondy jest samobójcza. System obrony kosmicznej DART to skrót od Double Asteroid Redirection Test, czyli „test przekierowania podwójnej asteroidy”. Didymos to właśnie planetoida podwójna, która składa się z dwóch asteroid. Większej o średnicy około 780 metrów i mniejszej satelity o średnicy około 160 metrów. NASA planuje uderzenie w mniejszy obiekt."Misja pozwoli ustalić, czy technika impaktora kinetycznego pozostaje realną opcją mogącą nas zabezpieczyć przynajmniej przed mniejszymi asteroidami, które są najczęstszym zagrożeniem" – mówił Lindley Johnson z NASA.

Jaki jest cel misji DART?

Samobójcza misja DART zakończy się już wkrótce, a dokładnie 26 września o godzinie 23:15 czasu UTC. Satelita pokonała już 11 mln kilometrów i dziś dojdzie do jej zderzenia z satelitą Didymosa. Naukowcy zakładają, że, pod koniec lotu sonda osiągnie prędkość około 24 000 km/godz. a w trakcie kolizji masa sondy będzie wynosić około 550 kg.

Zakłada się, że dzięki temu zderzeniu planetoida powinna stracić ułamek procenta swojej prędkości. Naukowcy z NASA twierdzą, że nawet ta niewielka zmiana zmieni tor lotu kosmicznej skały. Zderzenie będzie monitorowane przez inną misję, kierowaną przez europejską agencję kosmiczną (ESA). Niewielka sonda Light Italian CubeSat for Imagine Asteroids (LICIACube), która w tym czasie przeleci w pobliżu Didymosa. Zarejestrowane obrazy pozwolą wtedy astronomom ocenić efekty zderzenia.

Jeśli chcecie sami zobaczyć, to kosmiczne zderzenie to macie na to szansę, ponieważ będzie prowadzona transmisja live! Link do nagrania kosmicznego zderzenia znajdziecie poniżej.