Rząd przyjął zmiany w dowodach osobistych. Banki zyskają dostęp do zdjęć z rejestru

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Bankowość

Rząd przyjął zmiany w dowodach osobistych. Banki zyskają dostęp do zdjęć z rejestru

2025-05-14 11:23

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który ułatwi weryfikację tożsamości m.in. w bankach. Dzięki nowym przepisom możliwy będzie dostęp do zdjęć z Rejestru Dowodów Osobistych. Ustawa znosi też obowiązek informowania instytucji o wymianie dokumentu i wprowadza centralny rejestr Polaków za granicą.

Banki zyskają dostęp do zdjęć dowodów osobistych

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Jedna z kluczowych zmian zakłada umożliwienie wybranym podmiotom sektora prywatnego – w tym bankom i SKOK-om – weryfikacji tożsamości osób na podstawie zdjęcia z Rejestru Dowodów Osobistych.

Dostęp do fotografii będzie możliwy wyłącznie za zgodą ministra cyfryzacji, a samo zdjęcie nie będzie mogło być przechowywane przez instytucję weryfikującą. Resort podkreśla, że nowe przepisy mają zapobiec wyłudzeniom tożsamości i podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli.

– Obecnie często dochodzi do przypadków posługiwania się fałszywym dowodem z prawdziwymi danymi, ale innym zdjęciem. Nowe przepisy mają temu przeciwdziałać – wskazano w komunikacie.

Koniec obowiązku zgłaszania wymiany dowodu

Nowelizacja znosi również obowiązek informowania instytucji finansowych o wymianie dowodu osobistego. Dane takie jak numer, seria i data ważności nowego dokumentu będą automatycznie przekazywane do systemów banków i SKOK-ów z państwowego rejestru.

To rozwiązanie ma uprościć procedury i wyeliminować ryzyko błędów wynikających z ręcznego aktualizowania danych przez klientów.

Nowy rejestr dla obywateli za granicą

Projekt ustawy zakłada również utworzenie centralnego rejestru Polaków przebywających poza granicami kraju. Rejestr ten będzie prowadzony przez ministra spraw zagranicznych i dostępny za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Nowy system ma umożliwić skuteczne działania w sytuacjach kryzysowych, np. ewakuacjach. Konsulowie będą mogli szybko uzyskać informacje o obywatelu, w tym jego numer telefonu i adres pobytu.

Jak podkreśla resort, zmiany mają zwiększyć komfort obywateli, ułatwić kontakt w nagłych sytuacjach i wzmocnić ochronę przed kradzieżą tożsamości.

Oprac. Jakub Mazurkiewicz, źródło: PAP, TVN24.

Mix Maj vol. 1 (2025)