Spis treści
- Wybory prezydenckie 2025. Kto jest uprawniony do głosowania?
- Wybory 2025. Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania w Polsce
- Wybory 2025. Głosowanie poza miejscem zamieszkania
- Wybory 2025. Głosowanie korespondencyjne
- Wybory prezydenckie 2025. Jak głosować?
Wybory prezydenckie 2025. Kto jest uprawniony do głosowania?
Głosowanie po raz pierwszy to ważny krok w życiu każdego obywatela. Każdy, kto chce wypełnić swój obywatelski obowiązek, najpierw powinien sprawdzić, gdzie znajduje się jego obwodowa komisja wyborcza. Można to zrobić na stronie wybory.gov.pl, wybierając swój powiat, gminę, miejscowość oraz swój adres zamieszkania lub wpisując w wyszukiwarkę dane adresowe. Informacje o obwodach głosowania dostępne są również na stronach urzędów miast i gmin.
Prawo do udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca jest ujmowany w spisie wyborców. Można być ujętym tylko w jednym spisie, a sporządzają je urzędy gmin.
Wybory 2025. Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania w Polsce
W spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania zostanie ujęty wyborca:
- zameldowany na pobyt stały na obszarze danej gminy,
- ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania,
- nigdzie niezamieszkały stale przebywający na obszarze gminy ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze tej gminy.
Wybory 2025. Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Jeśli ktoś chce głosować poza miejscem stałego zamieszkania, powinien złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. W dokumencie tym powinno się znaleźć: nazwisko i imię (imiona), obywatelstwo, numer PESEL wnioskodawcy, adres przebywania w dniu wyborów. Pisma można składać do 15 maja 2025 r. w formie papierowej lub elektronicznej (z podpisem elektronicznym, zaufanym lub własnoręcznym). W przypadku II tury, można złożyć podobny dokument do 29 maja 2025 r. Taki wniosek może złożyć osoba, która:
- czasowo przebywa poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
- czasowo przebywa poza miejscem zamieszkania,
- nieujęta w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Ważne, żeby pamiętać, że wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania II tury wyborów.
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w terminie od dnia 4 kwietnia 2025 r. do dnia 15 maja 2025 r. Wniosek składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek – informuje Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Wybory 2025. Głosowanie korespondencyjne
Każda osoba, która ma ukończone 60 lat lub posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, przebywa na kwarantannie lub izolacji, nie musi przychodzić do lokalu wyborczego w dniu wyborów. Może zagłosować korespondencyjnie. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta/gminy lub elektronicznie. Może to zrobić osoba, która:
- ma polskie obywatelstwo,
- w dniu wyborów będzie przebywać w Polsce,
- ma prawo do głosowania (czynne prawo wyborcze),
Jeśli w dniu głosowania wyborca przebywa na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, powinien złożyć wniosek nie później niż na 5 dni przed dniem wyborów. Jeśli kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych rozpoczęło się na mniej niż 5 dni przed wyborami, należy złożyć wniosek najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów.
Wybory prezydenckie 2025. Jak głosować?
Każda osoba uprawniona do głosowania, w celu oddania głosu powinna udać się do odpowiedniego obwodu głosowania (nie dotyczy to osób głosujących korespondencyjnie). Trzeba posiadać przy sobie dowód tożsamości, np. dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Można również okazać mDowód, czyli cyfrowy dokument tożsamości z aplikacji mObywatel, który ma taką samą moc prawną.
Aby oddać ważny głos, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli znak „X” zostanie postawiony przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub jeśli nie zostanie postawiony w kratce. Następnie złożoną kartkę trzeba wrzucić do urny, która będzie stała w centralnym punkcie danego obwodu.
