Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Radosław Sikorski ocenił szanse

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wiadomości

Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Radosław Sikorski ocenił szanse

2025-05-13 21:40

Nie sądzę, żeby Putin był skory do prawdziwego kompromisu - ocenił we wtorek w Poznaniu szef MSZ Radosław Sikorski. Minister podkreślił rolę krajów UE w próbach wynegocjowania pokoju w rosyjsko-ukraińskiej wojnie. Wykluczył możliwość "resetu" stosunków z Rosją rządzoną przez Putina.

Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy

Szef MSZ odwiedził we wtorek Poznań, gdzie spotkał się z sympatykami Koalicji Obywatelskiej. Sikorski był pytany m.in. o planowane w najbliższych dniach w Turcji rozmowy pokojowe z udziałem strony ukraińskiej, rosyjskiej i amerykańskiej.

Nie sądzę, żeby on (prezydent Rosji Władimir Putin) był skory do prawdziwego kompromisu - ocenił minister.

Jak dodał, byłby szczęśliwy, jeśli okaże się, że myli się w tej sprawie.

Nie mam wielkich oczekiwań. Uważam, że Putin jest na takiej ruchomej, wojennej kładce, na którą jak się raz wejdzie, to bardzo trudno z niej zejść. Dzięki wojnie mógł jeszcze wzmocnić kontrolę nad społeczeństwem, nad propagandą, nad strukturami siłowymi. Zakończenie wojny oznaczałoby konieczność "przełożenia wajchy" w gospodarce i poradzenia sobie z tym "kacem gospodarczym", który niewątpliwie Rosję czeka - zauważył szef polskiej dyplomacji.

ZOBACZ: Donald Tusk w Kijowie: „Prawdziwy test przed nami i przed Putinem”.

Pokój w Ukrainie. Kluczowa rola USA i Europy

Według szefa MSZ, ważne jest, by USA przekonały się, kto naprawdę chce pokoju, a kto nie. Sikorski podkreślił także rolę państw europejskich w próbach wynegocjowania pokoju w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Zwrócił przy tym uwagę na sobotnią wizytę w Kijowie premierów Polski, Wielkiej Brytanii, kanclerza Niemiec i prezydenta Francji.

Ona doprowadziła do tego, że jest ultimatum wobec Putina, więc rola Europy jest duża. Wsparliśmy Ukrainę de facto większymi środkami niż USA. Stany Zjednoczone jeszcze odkrywają te fakty, ale zaczynają się przychylać do naszego stanowiska, jako UE - powiedział minister.

Putin zaproponował w niedzielę bezpośrednie rozmowy z Ukrainą w sprawie zakończenia wojny. Gdy prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że Ukraina powinna przyjąć rosyjską ofertę spotkania, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że pojedzie na negocjacje do Turcji i będzie tam czekał na Putina. Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak przekazał we wtorek, że prezydent Ukrainy będzie rozmawiał o wstrzymaniu walk wyłącznie z Putinem.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że Rosja ogłosi, kto pojedzie na planowane rozmowy pokojowe w Turcji, kiedy Putin uzna to za stosowne.

Radosław Sikorski pytany we wtorek, czy w perspektywie 5-6 lat przewiduje możliwość "resetu", czyli przywrócenia normalnych stosunków Europy Zachodniej z Rosją, zaprzeczył. "Dopóki Putin jest u władzy to wydaje mi się to niemożliwe. To jest przywódca, któremu nie można za grosz zaufać. Zbyt wiele razy kłamał" - zaznaczył minister.

Uważam, że normalizacja stosunków z Rosją, tak długo jak prezydentem Rosji jest Władimir Putin, jest niewyobrażalna - podkreślił

Wczasy w PRL-u. Jak wyglądał wypoczynek za czasów komuny?