Rosja znów sprowadza wojsko na granicę z Ukrainą. Potwierdzają to zdjęcia z satelity!

2021-12-27 15:27
żołnierze
Autor: SERGEI SUPINSKY/AFP/East News W ostatnich dniach wzmożone ćwiczenia militarne przeprowadziła również Ukraina

Wszystko wskazuje na to, że Rosja znów sprowadza wojsko na granicę z Ukrainą i Białorusią. Najwięcej żołnierzy pojawiło się w okolicach obwodu smoleńskiego. Ruchy wojsk potwierdzają zdjęcia z satelity. Dodajmy, że w ostatnich dniach Ukraina przeprowadziła też wzmożone ćwiczenia militarne.

Jeszcze nie tak dawno rosyjskie ministerstwo obrony podawało, że wojsko zakończyło ćwiczenia w pobliżu granicy Ukrainy. Miało wziąć w nich udział ponad 10 tysięcy wojskowych. Ćwiczenia odbywały się m.in. na Kubaniu i na Krymie. Potem wojska miały wrócić do swojej stałej dyslokacji.

Tymczasem na Twitterze serwis Nexta podaje, że Rosja nadal rozmieszcza wojska przy granicy z Ukrainą i Białorusią.

Czołgi i artyleria zostały dostrzeżone przez satelity - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

Udany początek Jana Krzysztofa Dudy w mistrzostwach świata w szachach szybkich

W poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow, cytowany w poniedziałek przez agencję RIA Nowosti, powiedział, że "Władze Rosji potwierdzają, że ryzyko nowego kryzysu rakietowego jest poważne".

Moskwa potwierdza powagę ryzyka nowego kryzysu rakietowego, ważne, by poważnie odnieść się do propozycji Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa - powiedział Riabkow.

Stwierdził, że Rosja powinna "położyć kres przesuwaniu się NATO, natowskiej infrastruktury, natowskich możliwości dalej na wschód". "Powinniśmy wykluczyć wstąpienie Ukrainy do NATO" - dodał.

Wiceszef MSZ oznajmił też, że kwestia perspektywy wejścia Ukrainy do NATO ma dla Moskwy "co najmniej tak samo duże, jeśli nie większe znaczenie" niż dla Kijowa. Rosja chce, by NATO wycofało obietnicę przyszłego członkostwa w Sojuszu daną Ukrainie i Gruzji na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku - dodał Riabkow.

Ocenił również, że dla Rosji zgodzenie się na "żądania, które w formie ultimatum wysuwa Zachód" byłoby "poniżające"

Jak pisze Reuters, rosyjska retoryka na tle trwającego impasu z Zachodem z powodu Ukrainy lawiruje pomiędzy ostrymi oświadczeniami, apelami o dialog i poważnymi ostrzeżeniami. Riabkow regularnie porównuje obecną sytuacją z kryzysem kubańskim z 1962 roku, kiedy świat stanął na krawędzi wojny jądrowej.

17 stycznia MSZ Rosji opublikowało propozycje, dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena oświadczyła już, że niektóre z rosyjskich propozycji bezpieczeństwa są nie do przyjęcia, ale Waszyngton odpowie konkretniejszymi pomysłami w kwestii formatu rozmów. (PAP)

Rewolucja w kodeksie pracy 2022. Obowiązkowe testy i krótsze zasiłki. Co jeszcze? [LISTA]

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze