Przyjąłeś do domu uchodźców z Ukrainy? Dostaniesz pieniądze! Sprawdź, na jakich warunkach

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Poświęcił zaledwie 1,50 zł! Szczęśliwiec z Bydgoszczy zgarnął gigantyczne pieniądze

Przyjąłeś do domu uchodźców z Ukrainy? Dostaniesz pieniądze! Sprawdź, na jakich warunkach

2022-03-15 16:41

Rozporządzenie ws. wsparcia finansowego dla osób, które przyjęły do domu uchodźców z Ukrainy zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, ile pieniędzy możesz otrzymać i jakie warunki należy spełnić.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Co to oznacza?

Dofinansowanie za pomoc mieszkańcom Ukrainy. Komu przysługuje? Czytaj!

Spis treści

  1. Świadczenie za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kto może się starać?
  2. Jak długo można pobierać świadczenie?
  3. Ile pieniędzy można otrzymać?
  4. Jakie warunki trzeba spełnić?

Świadczenie za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kto może się starać?

Zgodnie z przepisami specustawy, każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne.

Jak długo można pobierać świadczenie?

Świadczenie takie będzie przysługiwało nie dłużej niż za okres 60 dni, ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia może być przedłużony.

Ile pieniędzy można otrzymać?

W rozporządzeniu wysokość świadczenia ustalono w kwocie 40 zł za osobę dziennie. Kwota ta może być podwyższona przez wojewodę w przypadku zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy; gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Świadczenie będzie przyznawane na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. W rozporządzeniu wskazano, że wniosek taki będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.

- Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy - czytamy w dokumencie. Doprecyzowano również, że świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku podano nieprawdę.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Dziennikarka zakłóca wydanie rosyjskiej tv. Wchodzi na wizję z plakatem antywojennym
Quiz geograficzny. Wielki test o wyspach. Bez mapy nie dasz rady!
Pytanie 1 z 15
Gotlandia należy do: