Prokuratura chce uchylenia immunitetu Małgorzaty Manowskiej. Wnioski trafiły do SN i Trybunału Stanu

2025-07-16 14:44

Prokuratura Krajowa złożyła wnioski o uchylenie immunitetu I prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej. Chodzi o trzy podejrzenia przestępstw, w tym przekroczenie uprawnień oraz niewykonanie orzeczenia sądu. Sprawą zajmą się Sąd Najwyższy i Trybunał Stanu.

Prokuratura chce uchylenia immunitetu Małgorzaty Manowskiej. Wnioski trafiły do SN i Trybunału Stanu

i

Autor: Wikimedia Commons Małgorzata Manowska

Uchylenie immunitetu Manowskiej. Sprawa w rękach SN i Trybunału Stanu

W środę rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak, poinformował o skierowaniu do Sądu Najwyższego (Izby Odpowiedzialności Zawodowej) oraz Trybunału Stanu wniosków o uchylenie immunitetu Małgorzaty Manowskiej – I prezes SN i przewodniczącej Trybunału Stanu. Informację tę potwierdził również minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Prokuratura zebrała dowody, które wskazują na dostateczne podejrzenie popełnienia przez Małgorzatę Manowską trzech przestępstw” – napisał Bodnar na platformie X.

Zarzuty wobec I prezes Sądu Najwyższego

Zgodnie z komunikatem Prokuratury Krajowej, Manowskiej zarzuca się:

  • Przekroczenie uprawnień – miało ono polegać na uznaniu za ważne głosowań Kolegium Sądu Najwyższego mimo braku wymaganego kworum.
  • Niedopełnienie obowiązków – poprzez niezwołanie w terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu.
  • Niewykonanie prawomocnego postanowienia sądu – chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczące uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.

Prokuratura zaznacza, że każdy z tych czynów stanowi potencjalne naruszenie prawa i wymaga przeprowadzenia postępowania karnego. Umożliwić to może jedynie uchylenie immunitetów, z których Małgorzata Manowska korzysta – zarówno jako I prezes SN, jak i przewodnicząca TS.

Niemal dwuletnie śledztwo ws. przewodniczącej Trybunału Stanu

Śledztwo w sprawie przewodniczącej Trybunału Stanu zostało wszczęte we wrześniu 2023 roku przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Początkowo dotyczyło ono niedopełnienia obowiązków, lecz w toku postępowania dołączono do niego materiały z innych spraw, które miały związek podmiotowo-przedmiotowy – w tym zawiadomienia złożone przez pełnomocników sędziego Pawła Juszczyszyna, sędziów Sądu Najwyższego oraz członków Trybunału Stanu.

Prok. Nowak podkreślił, że postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami i w odpowiedzi na konkretne zawiadomienia, nie zaś z inicjatywy politycznej.

„Zebrany materiał daje podstawę do skierowania wniosków o uchylenie immunitetu” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zgodnie z procedurą, by możliwe było postawienie zarzutów osobie objętej immunitetem sędziowskim i parlamentarnym (w przypadku Trybunału Stanu), niezbędne jest uzyskanie zgody zarówno Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN, jak i samego Trybunału Stanu.

Do czasu wydania decyzji przez te instytucje, prokuratura nie może formalnie przedstawić zarzutów. Decyzje te mogą zapaść w najbliższych tygodniach – wszystko zależy od tempa procedowania spraw w obu organach.

Uchylenie immunitetu Manowskiej. Kontekst polityczno-prawny

Sprawa uchylenia immunitetu Małgorzaty Manowskiej ma charakter precedensowy i odbywa się w gorącym okresie dla wymiaru sprawiedliwości. Przypomnijmy, że I prezes SN była krytykowana przez część środowiska prawniczego za podejmowanie decyzji budzących kontrowersje – zwłaszcza w kontekście sprawy sędziego Juszczyszyna.

Działania prokuratury mogą być także testem dla nowej struktury odpowiedzialności zawodowej sędziów, funkcjonującej w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości po zmianie władzy.

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP

1 short TRZEBA ROZWIĄZAĆ TRYBUNAŁ!
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Afery Nawrockiego PRZERAŻAJĄCE! Czarzasty za TRYBUNAŁEM STANU dla Dudy! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ