Program Moja Woda 2021. Możesz dostać 5 tys. złotych za oszczędzanie wody. Do kiedy można składać wnioski?

i

Autor: pixabay.com Program "Moja Woda" 2021. Możesz dostać 5 tys. złotych za oszczędzanie wody. Do kiedy można składać wnioski?

Możesz dostać 5 tys. złotych za oszczędzanie wody. Sprawdź, co musisz zrobić!

2021-03-23 9:30

Pięć tysięcy złotych za oszczędzanie wody? Jak najbardziej! To możliwe dzięki rządowemu programowi "Moja Woda", który ruszył już po raz drugi. Na czym polega program "Moja Woda"? Kto może otrzymać dotację za oszczędzanie wody? Gdzie i do kiedy złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił drugą odsłonę programu "Moja Woda", który ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę. - Program „Moja Woda” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wartość złożonych wniosków – na ok. 25 tysięcy przydomowych mikroinstalacji – przekroczyła dostępny budżet 100 milionów złotych. W ten sposób przyczyniamy się do zatrzymania nawet miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Program "Moja Woda" 2021. Kto może otrzymać dotację do 5 tys. złotych za oszczędzanie wody?

Dotację do 5 tys. złotych za oszczędzanie wody może otrzymać każdy właściciel domu jednorodzinnego, który zbuduje instalację zatrzymującą deszczówkę. Wynosi ona nie więcej niż 80% kosztów poniesionych po 1 czerwca związanych ze zbieraniem wody deszczowej. Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

Warunki dofinansowania

  • minimalny koszt kwalifikowany - 2000 złotych
  • minimalna sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 metry sześcienne (jeśli będzie on przedmiotem wniosku)
  • maksymalny czas wypłaty dofinansowania - do 12 miesięcy od podjęcia decyzji przez WFOŚiGW

Korzyści z założenia zbiornika wodnego

  • dostępność wody w okresach suszy
  • ograniczenie podtopień przy deszczach nawalnych
  • źródło dobrej wody dla roślin
  • zmniejszenie opłat za wodę i ścieki
Raport z anteny 22.03, godz.10

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie nfosigw.gov.pl (ogólne zasady programu) oraz na stronach www wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (regulaminy naboru).

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?