Prawo jazdy na hulajnogę elektryczną?! Prezydent podpisał ustawę

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Prawo jazdy na hulajnogę elektryczną?! Prezydent podpisał ustawę

Prawo jazdy na hulajnogę elektryczną?! Nowe zasady od 20.05.2021. Sprawdź, co się zmieniło

2021-05-18 8:10

Konieczność posiadania prawa jazdy na hulajnogę elektryczną i dodatkowe ograniczenia wiekowe. Od 20 maja obowiązują nowe zasady dotyczące hulajnóg elektrycznych. Jakie zasady obowiązują od maja 2021?

Hulajnogi elektryczne. Nowe zasady od 20.05.2021

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Na hulajnodze przede wszystkim będzie trzeba jeździć ścieżkami rowerowymi. Po ulicy, gdy obowiązuje tam "trzydziestka", a w innych wypadkach kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Czytaj także: Jest decyzja ws. hulajnóg elektrycznych! Mandaty m.in. za korzystanie z komórki

Prawo jazdy na hulajnogę elektryczną

Młodzież w wieku od 10 lat do 18 lat, by skorzystać z hulajnogi elektrycznej, będzie musiała posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.

Z kolei w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie będą potrzebne żadne uprawnienia. Nie będzie też ograniczeń wiekowych.

Hulajnoga elektryczna: Za co można dostać mandat?

Za poruszanie się hulajnogą elektryczną chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu może spotkać nas kara.

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Raport z anteny 19.05, godz.10