Paliwo

i

Autor: Pixabay.com Rosja straszy. Baryłka ropy za 300 dolarów?

Powrót z majówki będzie boleć! Ceny paliw IDĄ W GÓRĘ!

2022-05-02 9:21

Wyjazd na majówkę w tym roku jest bolesny - jeśli weźmiemy pod uwagę koszt paliwa, to płacimy nawet o 1/3 więcej niż przed rokiem. Eksperci nie mają złudzeń, na obniżki cen paliw nie mamy co liczyć przynajmniej do wakacji.

Ile w najbliższych dniach będzie kosztować paliwo? Benzyna Pb98 za 6,81-7,01 zł/l, Pb95 za 6,47-6,59 zł/l, olej napędowy ON za 7,21-7,37 zł/l, autogaz LPG za 3,62-3,73 zł/l - to prognozowane średnie ceny na stacjach paliw w tygodniu od 2 do 8 maja 2022 r. Eksperci nie mają żadnych złudzeń - powrót z majówki będzie bardzo kosztowny. Na pewno dużo bardziej kosztowny niż przed rokiem.

Paliwa znów drożeją od połowy kwietnia. Najbardziej olej napędowy. Według wyliczeń e-petrol średnia ogólnopolska cena tego paliwa dynamicznie w dwa tygodnie poszła w górę już o 22 grosze.

Skąd tak wysokie ceny? To efekt przede wszystkim wysokich cen ropy naftowej na światowych giełdach - zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie. Jak wiadomo, kontraktuje się tam dostawy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Do tego dochodzi wysoki kurs dolara - waluty, w której tradycyjnie kontraktuje się ropę naftową

Sebastian Chwałek, prezes PGZ

Trend wzrostowy najprawdopodobniej utrzyma się także w następnym tygodniu, gdy wracać będziemy z majówki. Jeśli więc nie zatankujemy od razu na drogę powrotną, za ten etap weekendowej podróży zapłacimy jeszcze więcej.

Czy w maju lub czerwcu będzie taniej niż obecnie? Niestety eksperci nie mają dobrych wiadomości. Stąd prognozy na majówki - i już do wakacji, na rosnące ceny paliw. Później - o ile nic specjalnego się nie wydarzy - powinno być taniej, bo od 6 tygodni ceny ropy naftowej oscylują wokół 100 USD za baryłkę, a więc o 30 proc. mniej niż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

Tymczasem w tym tygodniu odbędzie się spotkanie OPEC+ w sprawie ustalenia polityki dostaw ropy przez tę grupę w czerwcu. Analitycy prognozują, że ministrowie ropy z sojuszu OPEC+ zdecydują o zwiększeniu dostaw surowca o 400 tys. baryłek dziennie, zgodnie z dotychczasowymi planami grupy. Te decyzje także będą miały duży wpływ na ceny paliw w najbliższych miesiącach.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!