Koronawirus 18 stycznia - ludzie w maseczkach

i

Autor: CC Unsplash.com

Posypią się mandaty za BRAK MASECZEK w komunikacji?! Jest projekt nowej ustawy

2021-01-27 12:30

Nie tylko bilet, ale też maseczka. Za brak obu tych rzeczy w komunikacji miejskiej grozić nam będzie mandat. Co więcej, obowiązek zakrywania twarzy ma być egzekwowany również przez przewoźnika. Nad projektem takiej ustawy mają pochylić się posłowie.

5 najbardziej wzruszających piosenek świata! Poruszą nawet mężczyzn

Maseczki obowiązkowe w komunikacji publicznej. Za ich brak - mandat

Przypomnijmy, że obecnie mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dotyczy to również komunikacji miejskiej. W Krakowie sprawdza to policja wraz z inspektorami ruchu. I to funkcjonariusze mogą nałożyć na nas mandat, jednak bardzo rzadko się to dzieje.

Jak podaje "Auto Świat", posłowie chcą zmian. Przygotowali właśnie nowelizację, która ma pozwolić przewoźnikom nakładać na pasażerów dodatkowe opłaty za brak maseczek w komunikacji. To jednak jeszcze nie wszystko. Kierowcy autobusów czy tramwajów mogliby też zatrzymać pasażera, przekazać do policji lub usunąć z pojazdu.

Przewoźnicy będą nakładać kary za brak maseczek?

Nowelizacja została już opublikowana i czeka na pierwsze czytanie w Komisji Infrastruktury. Poprawki miałyby znaleźć się w ustawie o Prawie Przewozowym. Firmy miałyby możliwość nakładania dodatkowych opłat na pasażerów, którzy nie zakrywają ust i nosa lub po prostu usuwania ich z pojazdów. Na ten moment nie ma bowiem podstawy prawnej, która umożliwia wyproszenie osoby narażającej innych na zakażenie wirusem.

Wyjątkiem w sprawie miałyby być dzieci od lat 5 oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa m.in. ze względów zdrowotnych, czy niepełnosprawności.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE