Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego. Dla kogo? Jakie zasady?

i

Autor: Tumisu/Pixabay/cc0 Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego. Dla kogo? Jakie zasady?

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego. Dla kogo? Jakie zasady?

2021-05-17 9:49

Polski Ład- rewolucja w podatkach, mieszkaniach i polityce społecznej. Sporo zmian w Polskim Ładzie rządzący przepowiadają dla rodzin chcących kupić mieszkanie. Na czym będą one polegały? Państwo ma zagwarantować wkład własny do 40 proc. wartości mieszkania, ale nie więcej niż do 100 tys. zł. Więcej szczegółów w artykule.

Kupno pierwszego mieszkania w Polsce to nie lada wyzwanie dla wielu młodych rodzin. Często inwestycja ta wiąże się z zaciągnięciem kredytu na długie lata. Rządzący w Polskim Ładzie proponują wiele zmian w tym zakresie. Na czym dokładnie będzie polegać w nowym ładzie wsparcie państwa w zakupie mieszkania przez młode rodziny bez wkładu własnego? Plany są proste: państwo ma zagwarantować do 100 tys. zł i do 40 proc. wartości mieszkania dla starających się o kredyty mieszkaniowe. Nie da się ukryć, że aktualnie to właśnie przez wymóg wkładu własnego dla wielu osób kredyt jest nieosiągalny. Po zmianie zaproponowanej przez Zjednoczoną Prawicę nie trzeba będzie mieć własnej gotówki na wkład własny. Wystarczy sama zdolność kredytowa i gwarancja od Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z wyliczeń portalu Money.pl wynika, że Polski Ład zakłada, iż rocznie około 80 tys. rodzin będzie mogło skorzystać z gwarantowanego wkładu własnego do kwoty 100 tys. zł. To oznacza, że BGK musiałby teoretycznie dysponować kwotą do 8 mld zł rocznie. Realny koszt tego wsparcia byłby jednak dużo mniejszy.

Państwo zagwarantuje 100 tysięcy wkładu własnego w mieszkanie. Dokładne zasady

W Polskim Ładzie jest zapis: "państwo będzie gwarantować maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny)."

W grę nadal wchodzi polityka prorodzinna. Mianowicie, z ustaleń rządzących wynika, że za drugie dziecko, które przyjdzie na świat w trakcie spłacania kredytu, umorzenie jego wyniesie 20 tys. zł, w przypadku trzeciego jest to już 60 tys. zł, a za każde kolejne po 20 tys. zł. W ten sposób można nadpłacić sporą część kredytu.

Oprócz mieszkania bez wkładu własnego - bony mieszkaniowe. Jakie zasady? 

Oprócz mieszkania bez wkładu własnego, Jarosław Gowin przedstawił pomysł na bon mieszkaniowy: społeczny i rodzinny. 

Społeczny bon mieszkaniowy nie będzie promował tylko rodzin z większą liczbą dzieci, ale za to ma być przeznaczony dla osób, które nie mają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu.

Bon społeczny:

  • jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymałyby pomoc w wysokości 5 tys. zł,
  • małżeństwo bez dzieci - 10 tys. zł,
  • małżeństwo z jednym dzieckiem - 25 tys. zł,
  • małżeństwo z dwojgiem dzieci - 40 tys. zł.

Rodzinny bon mieszkaniowy zaplanowano z myślą o rodzinach, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci lub osoby niepełnosprawne. Jego przeznaczenie będzie szersze niż w bonie społecznym. Za te pieniądze będzie można też sfinansować zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także budowę domu jednorodzinnego.

Bon rodzinny:

  • małżeństwo z trojgiem dzieci - 55 tys. zł (dla rodzin posiadających mieszkanie/dom - opcja 1) lub 100 tys. zł (dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m2 - opcja 2),
  • małżeństwo z czworgiem dzieci - 70 tys. zł (opcja 1) lub 115 tys. zł (opcja 2),
  • małżeństwo z pięciorgiem dzieci - 85 tys. zł (opcja 1) lub 130 tys. zł (opcja 2),
  • małżeństwo z sześciorgiem dzieci - 100 tys. zł (opcja 1) lub 145 tys. zł (opcja 2).
Raport z anteny 14.05, godz.10
Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?