zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Handel

Paliwo poniżej 6 złotych? Szybciej, niż się spodziewasz!

Są pierwsze stacje, gdzie litr diesla można kupić za mniej niż 6 zł i będzie ich więcej - poinformowali w piątek (5 maja) analitycy e-petrol.pl. Do tego twierdzenia warto dodać, że to aktualna analiza: z maja 2023 roku. Takich cen dawno w Polsce nie widzieliśmy, ale zdaniem analityków będzie to możliwe już w drugim tygodniu maja.

Ceny paliw w Polsce coraz niższe?

Analitycy e-petrol.pl prognozują spadki cen - wydaje się, że to jest już pewne. Przypomnieli, że także w pierwszych dniach maja na stacjach benzynowych kierowcy obserwowali obniżki - olej napędowy potaniał o 13 gr, 95-oktanowa benzyna o 8 gr, a obniżka w przypadku autogazu wyniosła 5 gr.

Prognoza dla detalicznego rynku paliw na drugi tydzień maja zakłada dalsze zauważalne obniżki. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:

  • 6,49-6,63 zł/l dla benzyny 95-oktanowej
  • 6,18-6,32 zł/l dla oleju napędowego
  • 2,95-3,02 zł/l dla autogazu 

Analitycy zwrócili uwagę, że średnia cena diesla jest już "o niemal" 20 proc. niższa niż na początku roku, a hurtowe notowania tego paliwa wskazują, że przecena będzie kontynuowana także w nadchodzącym tygodniu. "Są już pierwsze stacje, gdzie litr tego paliwa można kupić za mniej niż 6 zł i ich liczba w najbliższym czasie będzie się zwiększać" - wskazali. Tegoroczna majówka pod względem cen paliw była dla kierowców przyjemniejsza od ostatniej.

Rok temu pierwszy tydzień maja przyniósł wzrost cen paliw, a tankowanie było droższe niż obecnie. W przypadku 95-oktanowej benzyny różnica jest niemal niezauważalna, bo to paliwo z aktualną ceną na poziomie 6,64 zł/l jest tańsze niż przed rokiem zaledwie o grosz, ale litr diesla kosztuje aż o 1,06 zł mniej – jego średnia cena w tym tygodniu to 6,36 zł

 - wskazują analitycy.

Taniejąca ropa naftowa i mocna złotówka przekładają się na sytuację na hurtowym rynku paliw, gdzie na przełomie kwietnia i maja obserwowali spadek cen. "W porównaniu z końcem kwietnia 95-oktanowa benzyna potaniała o 113 zł i m sześc. tego paliwa w rafineriach jest dzisiaj wyceniany średnio na 5019,00 zł. Obniżka w przypadku diesla była jeszcze większa i wyniosła 145,60 zł, a aktualna cena oleju napędowego to 4793,00 zł/m sześc." - wynika z danych e-petrol.pl.

Tak tanie paliwo było ostatni raz w drugiej połowie stycznia 2022 roku.

Co wpływa na zmianę cen paliw?

Jedni powiedzą, że wystąpienie prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka, ale specjaliści wskazują szereg gospodarczych przyczyn. Według analityków e-petrol.pl w mijającym tygodniu „wydarzeniem numer jeden” dla kształtowania nastrojów handlujących paliwami była decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych w USA, która, ich zdaniem, odbije się na kondycji całej światowej gospodarki.

"Reakcja rynku naftowego była bardzo żywiołowa – w ostatnich dniach surowiec potaniał o około 7 dol., a analogiczna, co do kierunku reakcja dotyczyła także paliw gotowych" - poinformowali eksperci portalu.

Niemałe znaczenie mają tu też ruchy na wschodniej giełdzie. Spada aktywność w Chinach, więc ta gospodarka nie będzie "nakręcać paliwowego rynku".

Analitycy przypomnieli także o dniu wolnym z okazji koronacji królewskiej w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. "Będzie to skutkować brakiem notowań wyznacznikowych na wtorek i wpłynie także na przesunięcie aktualizacji opartych na nich cenników hurtowych również dla rynku polskiego" - poinformowali.

Woda w cenie paliwa? Cała prawda o cenach w Katarze