Burza

i

Autor: Lucas Sabena flickr.com Burza

OSTRZEŻENIA IMGW - burze z gradem niemal w całym kraju!

2021-06-24 8:47

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia o burzach z gradem dla całej Polski. Najgorzej będzie w powiecie kłodzkim, najspokojniej w Małopolsce. IMGW ostrzega przed upałem na wschodzie kraju.

Dla powiatu kłodzkiego ostrzeżenie 3. stopnia!

Ostrzeżenia IMGW obejmują całą Polskę. Dla sześciu województw IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura w tych rejonach może osiągnąć nawet 32 stopnie Celsjusza. Chodzi o województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i małopolskie.

Dla powiatu kłodzkiego IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Miejscami może tam spaść od 50 mm do 70 mm deszczu. Porywy wiatru mogą osiągnąć 110 km/h. Jak prognozuje IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia nagłych zjawisk wynosi 90 procent. Dla dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego wydano alert pierwszego stopnia.

Wydłużenie godzin pracy urzędów

Burze z gradem w Polsce

Dla reszty Polski obowiązuje ostrzeżenie drugiego przed burzami z gradem. W pierwszej połowie dnia deszczu i burz mogą spodziewać się mieszkańcy Lubelszczyzny, południowej części Mazowsza, ale także Dolnego Śląska i Kujaw. Synoptyk IMGW Michał Ogrodnik przekazał, że zjawiska burzowe będą trwały krótko - około godziny, półtorej. Będą się jednak wiązały z intensywnymi opadami deszczu porywistym wiatrem i lokalnie z opadami gradu.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne. Alert trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Źródło: PAP