Tokio 2020

i

Autor: PAP / EPA / TIBOR ILLYES Tokio 2020

Olimpiada 2020 - te kraje stanęły na podium pierwszy raz w historii!

2021-08-09 9:08

Zakończyły się Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Reprezentanci i reprezentantki Polski wrócili z 14 medalami, co jest najlepszym wynikiem od 2000 roku. Dla kilku krajów to też była ważna Olimpiada, gdyż pierwszy raz wywalczyły miejsca na podium.

Kraje z pierwszym podium i pierwszym złotem

Podczas zakończonych w niedzielę w Tokio igrzysk trzy kraje - Burkina Faso, San Marino i Turkmenistan - cieszyły się z pierwszych w historii medali olimpijskich. Trzy inne - Bermudy, Filipiny i Katar - po raz pierwszy natomiast wywalczyły złote krążki. Obecnie jest 206 narodowych komitetów olimpijskich. Po igrzyskach w Tokio liczba tych bez medalu spadła do 68, a bez złota do 106. W stolicy Japonii na podium stanęli reprezentanci 88 krajów. Takiej różnorodności nie było nigdy wcześniej. Rekordowa jest również liczba mistrzów olimpijskich aż 63 narodowości.

Justyna Święty-Ersetic szczerze o przyszłości sztafety!

San Marino na letnich igrzyskach rywalizuje od 1960 roku. Do Tokio przysłało zaledwie pięciu sportowców, ale wywalczyli aż trzy medale. Dwa z nich w strzelectwie - Gian Marco Berti i Alessandra Perilli cieszyli się ze srebra w rywalizacji mikstów w trapie, a Perilli dołożyła jeszcze brąz indywidualnie. Na najniższym stopniu podium stanął też zapaśnik Myles Amine.

Turkmenistanowi pierwszy medal - srebrny - dała sztangistka Polina Gurjewa, a dla Burkina Faso brąz zdobył trójskoczek Hugues Fabrice Zango. 28-latek, który pełnił funkcję chorążego w trakcie ceremonii otwarcia, czwartego Amerykanina Willa Claye'a pokonał o zaledwie trzy centymetry.

Bermudy sportowców wysyłają na igrzyska od 1936 roku. Pierwszy medal zdobyły 40 lat później w Montrealu; na najniższym stopniu podium stanął bokser Clarence Hill. Na następny krążek czekano kolejne 45 lat. W Tokio złoto w triathlonie wywalczyła Flora Duffy.

Filipiny mają blisko stuletnią olimpijską historię, bo pod własną flagą pierwszy raz startowały w 1924 roku w Paryżu. Pierwsze złoto udało im się zdobyć jednak dopiero w Tokio. W kategorii 55 kg najlepsza była sztangistka Hidilyn Diaz.

Katar na igrzyskach zadebiutował w 1984 roku w Los Angeles. Na złoto czekał więc znacznie krócej, a w dodatku w stolicy Japonii udało się zdobyć dwa. W skoku wzwyż, ex aequo z Włochem Gianmarco Tamberim, triumfował Mutaz Essa Barshim, a w podnoszeniu ciężarów (96 kg) Fares Ibrahim.

Polska w klasyfikacji medalowej

Polska wywalczyła 14 krążków - cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Dało to biało-czerwonym 17. lokatę w tabeli medalowej.

Po raz siódmy z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci USA (39+41+33=113), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (38+32+18=88), które były gorsze o jedno złoto, i Japonia (27+14+17=58). Gospodarze zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów.

Źródło: PAP