kadr Youtube /  Nayax Polska

i

Autor: youtube / Nayax Polska

Ofiaromaty i datkomaty – koniec ery „kopert” i „tac” w kościele? [WIDEO]

2021-12-09 9:49

Polacy coraz częściej płacą za usługi i zakupy za pomocą karty. Wkrótce nie tylko w sklepach zapłacimy kartą, ale także… w kościołach. Szacuje się, że obecnie niemal 90% transakcji jest dokonywanych bezgotówkowo. Do tej pory w polskich kościołach opłaty np. za śluby czy datki składało się gotówką, ale to już wkrótce się zmieni.

Ofiaromaty – złóż datek na kościół kartą płatniczą

Pierwsze ofiaromaty umożliwiające składanie ofiary w kościele w sposób bezgotówkowy pojawiły się jeszcze przed pandemią, pod koniec 2019 roku. Ostatnie miesiące pandemii spowodowały zwiększenie zainteresowania ofiaromatami. Coraz więcej parafii decyduje się na takie rozwiązanie, pojawiło się również więcej firmy proponujących takie rozwiązanie w kościołach. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się m.in. w lubelskiej archikatedrze, w kościele Matki Bożej Saletyńskiej na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku oraz w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach. W zależności od producenta ofiaromaty różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i funkcjami. Wygląd ofiaromatów jest zróżnicowany – natknąć się możemy na takie podobne od niewielkich rozmiarów kas (lubelska archikatedra), przez stojące konstrukcje z dużym, dotykowym ekranem (np. w kościele w krakowskich Mistrzejowicach), po skromne „stojaki” z wbudowanym terminalem i małym ekranem wyświetlającym konkretne kwoty (np. w kościele św. Barbary w Krakowie).

Jak działają ofiaromaty?

Niektóre urządzenia posiadają opcję wyboru dowolnej kwoty ofiary, inne wyświetlają tylko cztery lub sześć możliwości. Ofiaromaty są przystosowane do płacenia różnymi typami kart bankomatowych, a tego typu płatności są obsługiwane przez firmy zajmujące się transakcjami bezgotówkowymi. Nowe wersje ofiaromatów, jak ten w Warszawskim kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie ma także możliwość zapłacenia telefonem lub smartwatchem. Okazuje się, że wierni cenią sobie możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych w kościele, a jeszcze bardziej obecność terminala płatniczego w zakrystii, gdzie wierni mogą złożyć bezgotówkową ofiarę, zamawiając np. mszę. Firmy oferujące ofiaromaty wprowadziły również nowe urządzenie, mowa o mobilnym datkomacie, który już wkrótce kapłani mogą nam okazać podczas wizyty duszpasterskiej, czyli tzw. kolędy. Czy to oznacza koniec ery „kopert” i niedzielnej „tacy”. Przekonamy się wkrótce.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!