Nowe substancje zakazane w produkcji środków spożywczych! Sprawdź czy ich nie ma ich w twoim domu!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nowe substancje zakazane w produkcji środków spożywczych! Sprawdź czy ich nie ma ich w twoim domu!

2022-01-12 13:26

Świerzbiec właściwy, pieprz metystynowy, znany również jako kava kava, są m.in. wśród substancji zakazanych w produkcji środków spożywczych. Dotyczy to głównie suplementów diety – wynika z wykazu załączonego do projektu nowelizacji rozporządzenia, który ukazał się w Rządowym Centrum Legislacji.

Projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności skierowano do konsultacji publicznych.

"Projekt zmiany rozporządzenia przygotowano w celu ustanowienia wykazu niektórych substancji innych niż witaminy i składniki mineralne, zakazanych w produkcji środków spożywczych, przy czym należy wskazać, że projektowane regulacje będą w szczególności dotyczyły suplementów diety" – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.

Wyjaśniono dalej, że kwestie obecności w suplementach diety substancji innych niż witaminy i składniki mineralne nie są regulowane przepisami unijnymi.

"W związku z tym do suplementów diety dodawane są różne substancje, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i życie konsumentów" – napisano w ocenie skutków regulacji.

Sprawami obecności tych substancji w suplementach diety zajmuje się Zespół ds. Suplementów Diety przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej. Przyjął on uchwały w sprawie niektórych substancji i surowców roślinnych niedozwolonych do stosowania w suplementach diety.

Wynika z nich, że jest to 10 substancji lub grup substancji i surowców roślinnych: chlorowodorek johimbiny i grupa johimbiny, pieprz metystynowy (Piper methysticum), znany również jako kava kava, pankreatyna, ibutamoren (mesylan ibutamorenu), DMAA (w szczególności określana jako: 1,3-DMAA; 1,3-dimetyloamyloamina; 1,3-dimetylopentyloamina; 2-amino-4-metyloheksan; 2-heksanamina, 4-metylo-(9CI); 4-metylo-2-heksanamina; 4-metylo-2-heksyloamina; dimetyloamyloamina; geranamina; metyloheksanamina; metyloheksanenamina), ligandrol (LGD-4033) i ostaryna (enobosarm); andaryna, RAD-140 i świerzbiec właściwy.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia.

Malutki niedźwiadek trafił do lecznicy w Przemyślu

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?