Komputer

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustracyjne

Najczęstsze błędy w CV. Jeśli je popełnisz, rekruter skreśli Cię już na starcie!

2021-12-02 10:57

CV, zwany inaczej życiorysem zawodowym, to bardzo istotny dokument, który jest pierwszym ważnym krokiem w procesie rekrutacyjnym. Kiedy szukamy pracy, wysyłamy go w wiele miejsc. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że popełniamy podstawowe błędy, które już na wstępie przekreślają naszą kandydaturę na konkretne stanowisko. Jakie to błędy? Sprawdźcie poniżej.

Curriculum Vitae - to właśnie ten dokument jest pierwszą wizytówką kandydata na dane stanowisko w firmie. Codziennie rekruterzy w wielkich korporacjach otrzymują ich całkiem sporo. Wprawdzie osób bezrobotnych w naszym kraju aktualnie jest stosunkowo mało - to tylko 5,5% - ale warto mieć także na uwadze tych, którzy nie zarejestrowali się w Urzędzie Pracy, a także chcących zmienić swoje dotychczasowe źródło utrzymania. Konkurencja jest więc spora. Najciężej jest świeżo upieczonym studentom - to właśnie oni nie mają przeważnie doświadczenia, a ich CV jest bardzo często ubogie. Przejrzenie dokumentów aplikacyjnych nie oznacza jednak dokładnego zapoznania się z każdym z nich. Rekruterzy więc już na wstępie poddają życiorysy naprawdę mocnej selekcji. Jakie błędy dyskwalifikują kandydata już na wstępie? Zobacz, jakich błędów unikać  podczas pisania CV. 

Uniwersalne CV

Bardzo często, gdy szukamy pracy, zdarza się, ze wysyłamy CV "za jednym zamachem". Przez to nie są one dopasowane do konkretnej firmy. Widać to od razu gołym okiem. Takie szablonowe CV to bardzo poważny błąd. Nie jesteśmy wtedy w stanie sprawić, aby rekruter zapamiętał naszą kandydaturę. Jest znudzony widząc kolejne taki sam życiorys zawodowy spośród setek innych. Warto więc spróbować wpisać w nim coś, co jest ściśle związane z danym stanowiskiem.

Wpisywanie ogólnych umiejętności

"Łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi", "Umiejętność rozwiązywania problemów", "Znajomość MS Office" itd. - brzmi znajomo i nudno, prawda? Lepiej już na wstępie odpuść sobie pisanie tych kwestii w CV, bo szkoda na to miejsca. Lepiej będzie, jeśli wskażesz w tej rubryce coś bardziej szczegółowego. Np. jeżeli uważasz, że masz łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi - wskaż konkretny przykład albo certyfikat szkolenia dotyczącego tej umiejętności. 

Zbędne informacje

Istotnym błędem jest także, gdy wpisujemy w CV zbyt wiele informacji, które nie mają znaczenia podczas rekrutacji. Chodzi tutaj na przykład o dane osobowe, takie jak i data urodzenia, stan cywilny czy opisanie całej swojej ścieżki edukacji. Powinniśmy filtrować wiadomości i dopasowywać je do ogłoszenia, na które odpowiadamy. 

Nieprofesjonalne zdjęcie

Mowa tutaj o typowym zdjęciu selfie, uciętym z wakacji w bikini albo z imprezy. To nasz wizytówka, warto więc zadbać o to, aby fotografia spełniała pewne wymogi i była taka jak w dowodzie, czy paszporcie. 

Domena maila

Rekruter czytający CV, w którym adres mailowy ma domenę buziaczek.pl, kwiatuszeko2, itp., na początku wybuchnie śmiechem. Jeżeli w jakimś stopniu przekona go ostatecznie taki życiorys, to i tak pozostanie dziwne wrażenie. Mejl, który podajesz w dokumencie, powinien mieć w nazwie twoje imię i nazwisko, a i nazwa domeny powinna być jak najbardziej neutralna. Założenie konta mejlowego nic nie kosztuje, a zajmuje jedynie kilka minut - warto więc poświecić temu czas. 

Koloryzowanie CV

Niestety w CV zdarza nam się kłamać. Doświadczony rekruter może to wyłapać. Warto więc się tego wystrzegać.

Zbyt dużo błędów

Błędy ortograficzne, stylistyczne, literówki - jeżeli jest ich za dużo, nie robi to dobrego wrażenia i jest to mocny argument, aby odrzucić Twoje CV. Świadczą one o tym, że jesteś osobą niedbałą, a takich ludzi nikt nie chce za pracowników. Zatem zanim wyślesz swoją aplikację, skrupulatnie sprawdź, czy twój życiorys nie zawiera błędów. Dla pewności możesz dać go również do sprawdzenia komuś znajomemu.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Toskania, Bawaria, inne. Gdzie w Europie leży ta kraina?

Pytanie 1 z 15
W jakim państwie leży kraina o nazwie Kraina?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 01.12 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz dr Tomasz Karauda - lekarzi) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty