mikołaj

i

Autor: pixabay.com

Mikołajki 2021: tradycja. Skąd wzięło się święto? O co w nim chodzi?

2021-12-23 14:19

Mikołajki, które zbliżają się już do nas wielkimi krokami, kojarzą nam się przede wszystkim z prezentami. Lubią je dostawać zarówno dzieci, jak i dorośli. Wypadają zawsze 6 grudnia. Skąd wzięła się tradycja? Dlaczego w ten dzień nie powinien nas dziwić widok świętego Mikołaja na ulicach? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Kiedy obchodzimy mikołajki? Tradycyjnie przypadają one na 6 grudnia. Jest to dzień oznaczony w kalendarzu, jako imieniny Mikołaja. Dzień ten to to tradycja, która sięga historią jeszcze czasów starożytnych. Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry, który otrzymując spadek po swoich rodzicach, rozdał go ubogim. Dzień Świętego Mikołaja, który przypada 6 grudnia, kultywowany był szeroko w średniowieczu w katolicyzmie i prawosławiu. W Europie uznawano wtedy Mikołaja za patrona dzieci. Do dzisiaj to właśnie one najbardziej czekają na ten dzień, aby dostać prezenty. 

Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie. 

Mikołajki 2021. Jak dzisiaj wygląda tradycja? O co chodzi w święcie? 

Na początku, dzieci piszą list do świętego Mikołaja, wskazując mu, jaki prezent chciałyby dostać. To sposób na to, aby najmłodsi wierzyły w niego jak najdłużej. Następnie, obecnie w Polsce w Mikołajki 6 grudnia podkłada się dzieciom upominek pod poduszką, w bucie lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Są też kraje na świecie, w których to święto obchodzi się inaczej, ale cel jest podobny. 

We Włoszech prezentów pod choinką nie zostawia miły starszy pan, a złośliwa czarownica nazywana La Befana. W byłym już Związku Radzieckim pojawił się Dziadek Mróz, wyglądem bardzo zbliżony do naszego Świętego Mikołaja. Do dzisiaj rozdaje prezenty dzieciom w Rosji w Nowy Rok. 

Mikołajki popularne są także wśród dorosłych. Zasada jest dokładnie taka sama - wręcza się prezenty. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 01.12 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz dr Tomasz Karauda - lekarzi) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty