Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Na Księżycu powstał nowy krater! Ważący trzy tony kosmiczny śmieć uderzył w naszego naturalnego satelitę [WIDEO]

2022-03-08 10:26

Informacja o tym, że sporych rozmiarów kosmiczny śmieć zderzy się z Księżycem pojawiła się już w styczniu. Na początku obliczenia wskazywały, że jest to rakieta nośna Falcon 9 firmy SpaceX, później ponowne obliczenia wskazały na chińską rakietę Długi Marsz 3C. Do kosmicznego śmiecia, który 4 marca ok. godz. 13:30 polskiego czasu uderzył w Księżyc nikt nie chce się przyznać. Jaki był efekt zderzenia?

Warzący prawie trzy tony śmieć uderzył w Księżyc

Wszystko wskazuje, że rakieta, do której nikt nie chce się przyznać uderzyła w Księżyc 4 marca. To co o niej wiadomo to fakt, że ważyła ona prawie trzy tony i uderzyła w Księżyc z prędkością ponad 9000 km/h. Jaki był efekt zderzenia? Niestety póki co nie wiadomo, spowodowane jest to tym, że rakieta uderzyła w okolicach w krateru Hertzsprunga, który znajduje się po drugiej (niewidocznej z Ziemi) stronie Księżyca.

Naukowcy oszacowali jednak, jaki był efekt zderzenia. Ich zdaniem olbrzymia energia zderzenia mogła utworzyć na jego powierzchni nowy krater, który według naukowców może mieć nawet 20 metrów. W wyniku zderzenia najprawdopodobniej doszło do uniesienia pyłu księżycowego na wysokość setek kilometrów. Niestety znalezienie nowego krateru oraz potwierdzenie dla swoich obliczeń może naukowcom zająć nawet kilka miesięcy. Dlaczego? Otóż nowy krater, który powstał 4 marca, stanie się jednym z ponad stu tysięcy innych kraterów, jakie do tej pory udało się zidentyfikować na powierzchni Księżyca.

Warto też zaznaczyć że naukowcy wyliczyli, że każdego dnia w naszego satelitę uderza około 2,8 ton materii, zwykle są to niewielkie kosmiczne skały. Brak atmosfery na Księżycu, która spowodowałaby spalenie się meteoroidów, sprawia, że każdy z nich dociera do powierzchni, zostawiając po sobie ślad. Żeby móc ocenić efekt zderzenia z 4 marca należy poczekać, aż satelity krążące wokół Księżyca, takie jak Lunar Reconnaissance Orbiter NASA i indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-2, znajdą się na właściwej orbicie. Dopiero wtedy naukowcy będą mogli odnaleźć i zbadać nowy krater. Niestety znalezienie nowego krateru może zająć naukowcom wiele miesięcy, ale mają oni nadzieję, że zdjęcia miejsca kolizji pomogą im lepiej zrozumieć zawartość podpowierzchniową Księżyca, a także da możliwość przeanalizowania, w jaki odkształci się ona po uderzeniu przez obiekt o znanej prędkości i masie.

W trakcie historii podboju kosmosu ludzie bombardowali Księżyc wielokrotnie, czasami celowo, casami przez przypadek. Naukowcy, wysyłając na powierzchnie naszego satelity tzw. „impaktory” liczyli na wykrycie na jego powierzchni śladów wody. Efekt tego typu testów i lądowań na księżycu jest taki, że odkąd pierwszy człowiek stanął na Księżycu, ludzkość zostawiła na nim już ponad 180 ton odpadów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!