tłum

i

Autor: Pixabay Superroznosiciele mogą łatwiej zakażać koronawirusem inne osoby – tak wynika z artykułu, który w styczniu 2021 r. ukazał się w czasopiśmie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk

Masz te cechy? Możesz łatwiej przenosić koronawirusa!

2021-03-04 15:34

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. – Trzecia fala się rozpędza – poinformował w środę, 3.03.2021 r. minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wynika z artykułu, który w styczniu 2021 r. ukazał się w czasopiśmie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, są osoby, które są szczególnie podatne na przenoszenie koronawirusa. To tzw. superroznosiciele! Sprawdź, czy do nich należysz.

Spis treści

  1. Kim są superroznosiciele?
  2. Superroznosiciele koronawirusa. Jak przeprowadzono badania?
  3. Jak zakażają superroznosiciele?

Superroznosiciele mogą łatwiej zakażać koronawirusem inne osoby – tak wynika z artykułu, który w styczniu 2021 r. ukazał się w czasopiśmie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.

Kim są superroznosiciele?

Supperroznosiciele, zdaniem amerykańskich naukowców, to osoby, które emitują większą ilość areozoli. Warto podkreślić, że zjawisko to dotyczy wszystkich chorób zakaźnych. Superroznosiciele mogą więc zakazić koronawirusem więcej osób, ponieważ wirus ten przenosi się głównie drogą kropelkową.

Naukowcy wyodrębnili trzy czynniki, które wskazują, że dane osoby mogą być superroznosicielami koronawirusa. Kliknij w galerię i sprawdź, czy do nich należysz!

Superroznosiciele koronawirusa. Jak przeprowadzono badania?

W badaniu udział wzięły 194 osoby i 8 małp różnych gatunków. Naukowcy badali cząsteczki w areozolach wydychanych przez ludzi i zwierzęta. Wyniki badań sugerują, że na przebieg pandemii koronawirusa duży wpływ mogą mieć właśnie superroznosiciele, gdzie 18 proc. osób zakażonych koronawirusem odpowiadać ma za 80 proc. potwierdzonych zakażeń.

Jak zakażają superroznosiciele?

Badacze podkreślają, że wystarczy, że superroznosiciele będą mówić lub oddychać w kontaktach ze zdrowymi osobami! Nie muszą nawet kichać lub kaszleć. Z badań wynika, że samo przebywanie w ich otoczeniu może być niebezpieczne.

Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?