Maść tygrysia wraca do łask

i

Autor: Josch13/Pixabay

Warto wiedzieć

Maść z czasów PRL-u powraca do łask. Wmasuj w skórę i zapomnij o bólu

Choć w dzisiejszych czasach półki apteczne aż uginają się od różnorodnych preparatów, to nadal chętnie sięgamy po sprawdzone maści, których używały nasze babcie. W latach 70-tych powstała maść, która była remedium na wszelkie boleści, ale nie tylko. Co ciekawe, dziś ponownie sięgamy po ten genialny produkt z czasów PRL-u. O jaką maść chodzi?

Spis treści

  1. Czym jest maść tygrysia?
  2. Maść tygrysia - właściwości
  3. Maść tygrysia - zastosowanie

W okresie PRL-u asortyment w sklepach był dość ubogi. Tyczyło się to nie tylko zasobów sklepów spożywczych, ale także wyrobów medycznych. Dostęp do składników potrzebnych do przygotowania wielu preparatów medycznych był bardzo ograniczony, dlatego też często w jednym słoiczku zamykano wiele dobroczynnych składników, które działały niemalże na każdą przypadłość. Jednym z takich produktów była doskonale wszystkim znana maść, której opakowanie zdobił tygrys. Mowa oczywiście o maści tygrysiej, która po latach znów wraca do łask.

Poradnik zdrowie - przeziębienie

Czym jest maść tygrysia?

Maść tygrysia to popularny produkt o właściwościach leczniczych i rozgrzewających, stosowany głównie w łagodzeniu bólów mięśniowych, stawowych oraz bólów głowy. Maść ta pochodzi z medycyny chińskiej i została stworzona przez chińskiego zielarza Aw Chu Kin opiera się na naturalnych składnikach, takich jak kamfora, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy i olejek cynamonowy. W Polsce w czasach PRL-u znana była pod nazwą "maść z kotkiem". Balsam tygrysi sprzedawany jest w dwóch wersjach - w czerwonym i białym, które różniły się nieco składami. Produkt ten dostępny jest bez recepty i co ważne, choć w nazwie zawiera tygrysa, jest wyrobem naturalnym, który nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz także: Rozpoczął się sezon na kasztany. Sprawdź, do czego można je wykorzystać

Maść tygrysia - właściwości

Maść tygrysia nie jest przeznaczona do leczenia konkretnych dolegliwości, jednak jej stosowanie może uśmierzyć ból mięśni, stawów czy głowy. Wszystko dzięki zawartym w balsamie składnikom. Maść tygrysia ma właściwości przeciwbólowe, dzięki zawartości kamfory i mentolu, które działają znieczulająco, przynosząc ulgę np. w przypadku bólu mięśni, stawów czy pleców. "Maść z kotkiem" ma także właściwości przeciwzapalne, za co odpowiada olejek goździkowy i eukaliptusowy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny w miejscach, na które zostaną wsmarowane.Balsam tygrysi działa rozgrzewająco na miejsca, na które została zaaplikowana. Odczucie ciepła poprawia krążenie krwi i przyspiesza proces regeneracji. Maść tygrysia wykazuje również właściwości odkażające i antyseptyczne - zawarte w niej olejki eteryczne chronią skórę przed infekcją.

Zobacz także: Ten grzyb jest pod ochroną. Za jego zerwanie grozi kara do 5 tysięcy złotych!

Maść tygrysia - zastosowanie

Balsam tygrysi może być stosowany w przypadku bólach mięśniowo-stawowych (kark, plecy, kolana), bólu głowy (należy wetrzeć małe ilości w skronie lub czoło). Maść tygrysia znakomicie sprawdzi się także w przypadku ukąszeń owadów, dzięki właściwościom antyseptycznym zmniejsza podrażnienie skóry i uczucie swędzenia. Balsam tygrysi w wersji białej może być stosowany przy przeziębieniach. Można go stosować do inhalacji lub niewielką ilość wetrzeć w klatkę piersiową, co ułatwi oddychanie.

Maść tygrysia to niedrogi produkt, który dostępny jest w aptekach bez recepty. Jego naturalny i prosty skład, brak składników pochodzenie zwierzęcego i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że dziś ponownie sięgamy po ten balsam z czasów PRL-u.