Mandat za jedzenie w restauracji otwartej mimo obostrzeń? Uwaga, to jeszcze nie wszystko!

2021-01-19 9:39
Gastronomia i hotele otwarte tylko dla zaszczepionych? Wicepremier ma jasne stanowisko
Autor: Pixaby Gastronomia i hotele otwarte tylko dla zaszczepionych? Wicepremier ma jasne stanowisko

Czy jedząc w restauracji otwartej pomimo obostrzeń, możemy dostać mandat? A może grożą nam poważniejsze kary? W Polsce pomimo zakazu otwiera się coraz więcej lokali gastronomicznych. Są one bardzo często kontrolowane przez policję. Jak funkcjonariusze odnoszą się do klientów? Sprawdźcie w naszym materiale!

Lokale gastronomiczne otwierają się pomimo obostrzeń. Czy można się do nich wybrać?

Od kilku dni w Polsce trwa wielka akcja #otwieraMY. W jej ramach otwierają się kolejne restauracje, kawiarnie, bary, czy miejsca noclegowe. Wszystko odbywa się w wysokim reżimie sanitarnym. Przykładowo, aby zjeść posiłek w jednej z krakowskich restauracji, musimy wcześniej telefonicznie zarezerwować stolik. W lokalu znajdziemy kilka dozowników z płynem do dezynfekcji. Stoliki ustawione są też w odpowiedniej odległości. W restauracji może też przebywać ograniczona liczba gości.

Które lokale w Polsce są otwarte pomimo obostrzeń? Możecie to sprawdzić dzięki specjalnej mapie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Tęsknisz za posiłkiem w restauracji? Ta MAPA pokaże ci, które lokale w twojej okolicy są otwarte

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Czy jedząc w restauracji otwartej pomimo obostrzeń, możemy dostać mandat? Policja komentuje

Czy wybierając się na obiad bądź kolację do restauracji otwartej pomimo obostrzeń, możemy zostać ukarani mandatem? W tej sprawie zwróciliśmy się o komentarz do krakowskiej policji.

Jak podkreśla mł. asp. Piotr Szpiech, odpowiedzialność za podawanie posiłków wewnątrz lokalu (mimo zakazu) ponosi restaurator, a nie klienci. Nie oznacza to jednak, że unikniemy konsekwencji przebywania w lokalu.

Policjanci prowadzący kontrole lokali gastronomicznych mogą jednak wylegitymować klientów, ponieważ w późniejszym czasie osoby te mogą być świadkami w sprawie. Ponadto w przestrzeni publicznej (a taką jest restauracja) obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Zakładając, że nie wolno spożywać posiłków na miejscu, w restauracji, taki nakaz musi być przestrzegany przez klientów - podkreśla mł. asp. Szpiech.

Zaznacza, że policjanci mogą egzekwować nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Interwencja policji może skończyć się pouczeniem, mandatem karnym, bądź skierowaniem wniosku do sądu. A tu jak wiemy, kara wynosi nawet 30 tys. złotych.

Istotne jest również to, że jeśli będzie regularnie korzystać z otwartych lokali, stos naszych mandatów może się powiększać.

Funkcjonariusze nie wyprowadzają klientów z lokalu. Każdorazowo wobec osoby popełniającej wykroczenie mogą zostać wyciągnięte konsekwencje bez względu na to, czy jest to pierwszy raz, czy kolejny - dodaje mł. asp. Szpiech.

Sonda
Czy restauracje powinny zostać otwarte?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze