Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Majówka 2022: Ile trwa? Od kiedy do kiedy jest majówka?

2022-04-23 20:47

Majówka 2022 zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób wybiera się właśnie w tym okresie na pierwszy letni odpoczynek. Niezależnie od tego, czy planujecie krótki wypad za miasto czy egzotyczną wycieczkę warto wiedzieć, które dni z majówki mamy ustawowo wolne od pracy, a które nie. Podpowiadamy, kiedy wziąć wolne, aby przedłużyć nieco majowy weekend.

W jakie dni wypada majówka w 2022?

Majówka to potoczne określenie zazwyczaj nieco przedłużonego dniami wolnymi weekendu na początku maja. Dla wielu osób to właśnie w tym okresie rozpoczyna się tak bardzo lubiany przez Polaków sezon grillowania. W trakcie majówki wypadają, aż trzy święta, jednak należy pamiętać, że tylko dwa z nich są ustawowo wolne od pracy.

Jakie święta obchodzimy w trakcie majówki?

1 maja – Święto Pracy, jest to dzień ustawowo wolny od pracy;.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej, tego dnia większość osób pracuje;.

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja, jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

W tym roku 1 maja (Święto Pracy) dosyć niefartownie wypada w niedzielę. Natomiast 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) we wtorek. Takie niezbyt dogodne ułożenie tych dni w kalendarzu powoduje, że majówka 2022 nie będzie wyjątkowo długa, o ile nie dodamy do niej kilku dni z urlopu.

Najprostszym sposobem na przedłużenie sobie nieco odpoczynku w tym okresie to wzięcie urlopu w poniedziałek 2 maja. W ten sposób weekend majowy trwał będzie dla nas aż 4 dni. Jeśli planowaliście majówkę z dziećmi, to nie musicie się martwić usprawiedliwieniem ich nieobecności w szkole, bo chociaż 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to w szkołach uczniowie tego dnia są zwolnieni z zajęć dydaktycznych. Najmłodsi będą, więc mieć dodatkowe dwa dni wolne: poniedziałek i wtorek.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!