Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Koniec kariery w Trybunale Konstytucyjnym

2025-07-02 13:24

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sama zainteresowana na razie nie potwierdza tych informacji. „O plotkach nie będziemy rozmawiać” - mówi polityk. Tymczasem TK wydał oświadczenie.

Krystyna Pawłowicz w stanie spoczynku

i

Autor: Adrian Grycuk / Wikipedia
  • Pojawiły się spekulacje dotyczące wcześniejszego zakończenia kadencji sędzi Krystyny Pawłowicz w Trybunale Konstytucyjnym.
  • Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK podjęło uchwałę o przeniesieniu Pawłowicz w stan spoczynku z dniem 5 grudnia 2025 roku, rzekomo z powodu niezdolności do pełnienia obowiązków.
  • Trybunał Konstytucyjny wydał oświadczenie, potwierdzając prośbę sędzi Pawłowicz o przejście w stan spoczynku, a ona sama wyjaśniła powody swojej decyzji.

Koniec kariery Krystyny Pawłowicz w Trybunale Konstytucyjnym?

Z dokumentu, które wpłynęło do sekretariatu prezesa TK Bogdana Święczkowskiego wynika, że uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przeniesienia Pawłowicz w stan spoczynku z dniem 5 grudnia 2025 zapadła 5 czerwca br. Zgromadzenie Ogólne TK tworzą wszyscy urzędujący sędziowie Trybunału, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta. 

Powodem tej decyzji miało być stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS niezdolności do pełnienia obowiązków przez Pawłowicz.

Krystyna Pawłowicz nie potwierdziła tych informacji, stwierdzając jedynie, że chce poznać jej źródło. „O plotkach nie będziemy rozmawiać” - skwitowała sędzia TK, której dziewięcioletnia kadencja miała trwać do 5 grudnia 2028 r.

Oświadczenie TK ws. stanu spoczynku Krystyny Pawłowicz

Tymczasem 2 lipca na oficjalnej stronie TK pojawiło się oświadczenie tej instytucji następującej treści:

"Z wielkim żalem przyjęliśmy wniosek Pani Profesor Krystyny Pawłowicz z prośbą o przeniesienie w stan spoczynku po 6 latach kadencji i zakończenie pełnienia urzędu Sędziego Trybunału Konstytucyjnego z dniem 5 grudnia 2025 r. 

Pani Profesor Krystyna Pawłowicz jest sędzią wyjątkowo aktywnym, a jej odejście będzie wielką stratą dla Trybunału Konstytucyjnego. 

Dziękujemy za 6 lat niezłomnej pracy dla Rzeczypospolitej Polskiej."

Do informacji dołączono pismo podpisane przez samą Pawłowicz, w którym informuje ona, iż powodem odejścia jest pogorszenie stanu zdrowia na skutek nienawistnych ataków na jej osobę oraz instytucję Trybunału Konstytucyjnego.

Przeczytaj również: Słynna tęcza wraca na plac Zbawiciela. W centrum Warszawy stanie łuk LGBT+ za 700 tysięcy złotych

Krystyna Pawłowicz - kim jest?

Krystyna Pawłowicz to jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zasłynęła m.in. ostrymi wypowiedziami o Unii Europejskiej, czy środowisku LGBT. W latach 2011–2019 była posłanką na Sejm. Zasiadała również w licznych organach państwowych - m.in. w latach 2007–2011 pełniła funkcję członka Trybunału Stanu, a od 2011 do 2019 roku wchodziła w skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Jako doktor habilitowany nauk prawnych w grudniu 2019 roku została powołana w skład Trybunału Konstytucyjnego, co zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przezeń wycofania się z życia politycznego.

W październiku 2020 roku Pawłowicz była w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego, w którym TK wydał wyrok o niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wykonywania aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym 2025

Od końca kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny liczy 11 sędziów na 15 przewidzianych stanowisk sędziowskich. Ponieważ w ostatnich miesiącach zakończyły się kadencje czworga sędziów oznacza to, że w TK są obecnie cztery wakaty sędziowskie.

Wynika to z faktu, iż kluby sejmowe - poza PiS - konsekwentnie nie zgłaszają kandydatów. Wiąże się to ze sporem wokół TK w obecnym kształcie. Instytucja jest szeroko krytykowana przez obecne władze i część prawników, którzy powołując się na orzeczenia m.in. ETPC i TSUE oceniają, że jest instytucją upolitycznioną.

6 marca 2024 roku Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023, w której stwierdził, że „uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy”. Sejm uznał też m.in., że obecnie orzekający w TK Jarosław Wyrembak i Justyn Piskorski nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

Sztab Karola Nawrockiego po II turze wyborów:

Krystyna Pawłowicz wpadła do Sopotu na zupkę rybną
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Michał Woś: Szkoda, że Krystyna Pawłowicz nie dotrzymała słowa [Podcast Super Expressu - Express Biedrzyckiej]