COVID-19. Alergicy mniej narażeni na zakażenie

i

Autor: pexels COVID-19. Alergicy mniej narażeni na zakażenie

Koronawirus. Te osoby RZADZIEJ chorują na COVID-19, a maseczka CHRONI je bardziej

2021-04-12 11:00

Chorujesz na alergię i przyjmujesz leki? W takim razie należysz do grupy osób, które w mniejszym stopniu są narażone na COVID-19 oraz jego ciężki przebieg. Zdaniem alergologów sterydy wziewne zmniejszą ryzyko zachorowania oraz wystąpienia ciężkich objawów tej choroby.

Spis treści

  1. Maseczka ochronna lepiej chroni alergików
  2. Kiedy zaczyna się pylenie traw, kwiatów, drzew? [KALENDARZ]
  3. Co pyli w kwietniu?
  • Alergicy (i astmatycy) przyjmujący leki sterydy wziewne to grupy osób mniej narażone na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19.
  • Według najnowszych badań ekspresja receptorów angiotensyny II, przez które COVID-19 dostaje się do organizmu, jest u nich mniej nasilona.
  • Wiosną, w okresie pylenia, bardziej efektywne dla alergików może okazać się również noszenie maseczki ochronnej.

Czytaj też: Uczuleni na pyłki drzew, krzewów i traw w tym roku mają podwójny problem. Powód? Pandemia Covid-19

Alergia lub astma to nic miłego, szczególnie wiosną, w okresie pylenia drzew i traw. Okazuje się jednak, że osoby uczulone, przyjmujące sterydy wziewne, mogą na nich skorzystać. Najnowsze badania wykazują, że to właśnie one są w mniejszym stopniu narażone na zakażenie koronawirusem, zachorowanie na COVID-19 oraz jego ciężki przebieg. W rozmowie z portalem Interia wyjaśnił to dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- Można zauważyć, że odsetek osób z alergicznym nieżytem nosa czy astmą alergiczną jest zdecydowanie mniejszy wśród zakażonych, niż wśród całej populacji – stwierdził.

Chodzi o alergików i astmatyków. Ekspresja receptorów angiotensyny II, przez które COVID-19 dostaje się do organizmu, jest u nich mniej nasilona. Jak dodał alergolog, sterydy wziewne nie tylko zmniejszają liczbę objawów COVID-19, lecz także skracają przebieg choroby.

Alergie pokarmowe u dzieci

Maseczka ochronna lepiej chroni alergików

Co ciekawe, zbawienne dla alergików i astmatyków okazuje się także noszenie maseczek, ponieważ dzięki nim pyłki i drobnoustroje w mniejszym stopniu dostają się do błon śluzowych, co redukuje ilość alergenów wnikających do nosa czy ust. Mogą one oczywiście odczuwać dyskomfort, zasłaniając dolną część twarzy w momencie nasilenia objawów alergii, jednak w ogólnej mierze badania potwierdzają, że noszenie maseczki w żaden sposób nie wpływa na zaburzenia czynności oddychania czy ograniczenie wymiany gazowej w obrębie płuc. Kluczowe okazuje się pamiętanie o odpowiedniej higienie, tzn. noszenie czystej maseczki ochronnej oraz jej właściwe zakładanie i zdejmowanie.

Kiedy zaczyna się pylenie traw, kwiatów, drzew? [KALENDARZ]

Okres pylenia traw i drzew zaczyna się wiosną. Trawy zaczynają pylić zwykle w maju aż do połowy jesieni (października). Najintensywniej pylą pod koniec maja. Okres pylenia drzew rozpoczyna się znacznie wcześniej, bo już w marcu, a czasami nawet w lutym. W Polsce najintensywniej pylą: leszczyna, olcha, brzoza, topola oraz dąb.

Co pyli w kwietniu?

Największe problemy z pyleniem w kwietniu mogą mieć alergicy uczuleni na brzozę, która właśnie w tym miesiącu pyli najintensywniej. Może to skutkować alergicznym nieżytem nosa i spojówek. Zaczynają się także pojawiać pyłki dębu, jednak ich stężenie i związane z nimi dolegliwości zależą od regionu kraju. Na początku kwietnia pylą również: leszczyna, olsza oraz topola.