Uczuleni na pyłki drzew, krzewów i traw w tym roku mają podwójny problem. Powód? Pandemia Covid-19.

2020-04-03 14:28

Alergie można pomylić z koronawirusem! Ruszył sezon pylenia. To trudny okres dla alergików. Z powodu łagodnej i cieplej zimy alergicy wcześniej niż zwykle odczuwają uciążliwe objawy. I tu w tym roku pojawia się dodatkowy, poważny problem dla chorych. Nieprzyjemne objawy alergii mogą być zbliżone do symptomów COVID-19. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus na wiosnę. Alergicy mają problem

Alergolodzy alarmują: Alergicy nie powinni przerywać zalecanej terapii, bo to zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19- powiedziała nam Prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala, Lekarz kierujący Oddziałem Alergologii i Immunologii Klinicznej, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej SUM.

Jednocześnie informuje, że w czasie trwania pandemii koronawirusa, alergicy powinni zrezygnować z terapii odczulających. Ponadto powinniśmy na ten czas odroczyć diagnostykę alergologiczną czy li m.in. wykonywanie testów skórnych w celu potwierdzenia alergii na określone czynniki wywołujące u nas alergię.

Objawy, które u uczulonych na pyłki powtarzają się co roku w sezonie pylenia czyli podwyższona temperatura ciała, duszności, katar, kichanie, zapalenie spojowek, jednoznacznie wskazują na alergie. Jak zauważają jednak eksperci, to również objawy, które towarzyszą zakażeniu kornawirusem. W związku z tym u chorych na astmę u których występuje duszność w połączeniu z silnym kaszlem i wysoką gorączką, nie powinni ignorować objawów i skonsultować je telefonicznie z lekarzem. Ten zdecyduje co w takiej sytuacji zrobić.

Alergicy muszą w tym czasie szczególnie o siebie zadbać. To czas w których na szczęście wielu alergików pozostaje w domach z powodu obostrzeń. Pamiętajmy jednak, że osoby, którym doskwiera alergia mogą być bardziej narażeni na infekcje wirusowe. Wynika to z faktu, że alergia może wywołać stan zapalny w organizmie, a uszkodzona śluzówka jest bardziej podatna na wniknięcie wirusa. Mechanizmy, które działają w przypadku alergii i infekcji Covid-19, są do siebie zbliżone i mogą się wzajemnie potęgować.- podkreśla prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala.

Alergicy muszą również uważać na fake newsy, które pojawiają się w Internecie. Chociażby ten, który pojawił się w sieci kilka dni temu na temat bezpieczeństwa stosowania glikokortykosteroidów w czasie pandemii Covid-19. To jedne z najbardziej istotnych medykamentów na alergiczny nieżyt nosa i astmę. Alergicy przyjmują je w celu zwalczanie zapalenia w drogach oddechowych. Fake news mówił o tym aby je odłożyć na półkę w czasie pandemii. To totalna bzdura, która może zagrozić zdrowie, a nawet życie ludziom zmagającym się z alergią. Nie wolno odkładać tych leków. Należy je przyjmować. W przeciwnym razie, jeśli leczymy ciężkie postacie alergii, może nas to słono kosztować. Odłożenie tych leków wiąże się z szybkim rozwojem niewydolności oddechowej, która realnie zagraża naszemu życiu.

Czytaj: Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?
ESKA Top 5 - odc. 114