Konflikt Rosji z Ukrainą: Potężny wybuch w centrum Doniecka. MSZ Ukrainy wzywa do potępienia rosyjskich prowokacji

2022-02-18 18:19
pilne
Autor: eska.pl

W kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku w Donbasie doszło do potężnego wybuchu - donosi w piątek rosyjska agencja RIA Nowosti. Według niej eksplozja nastąpiła w centrum miasta. - Wzywamy społeczność międzynarodową do natychmiastowego potępienia rosyjskich prowokacji w Donbasie - napisał w piątek na Facebooku rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

Wspierani przez Rosję separatyści kontrolujący wschodnie regiony Ukrainy rozpoczęli w piątek ewakuację. Podobne plany ogłoszono też w drugim kontrolowanym przez separatystów regionie Ukrainy - tzw. Ługańskiej Republice Ludowej. Po poinformowaniu o planach ewakuacji, w Doniecku dało się usłyszeć głośne syreny alarmowe. Według przedstawionego przez lidera DRL planu objęte ewakuacją mają być najpierw kobiety, dzieci i osoby starsze.

CZYTAJ TAKŻE AMERYKAŃSKIE CZOŁGI dla polskiej armii! Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż 250 Abramsów

Ewakuacja mieszkańców do Rosji

Rosyjska agencja TASS, cytując ministerstwo edukacji tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, podała w piątek, że mieszkańcy domów dziecka i szkół z internatem w regionie zostaną ewakuowani do Rosji. Resort poinformował również o zawieszeniu działalności placówek edukacyjnych do "znormalizowania sytuacji". Decyzję o przewiezieniu mieszkańców regionu do Rosji argumentowano ofensywą, którą - zdaniem Puszylina - planują siły ukraińskie. Ukraińska armia zaprzecza, że planuje siłowe działania.

Potężny wybuch w centrum Doniecka

W kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku w Donbasie doszło do potężnego wybuchu - donosi w piątek rosyjska agencja RIA Nowosti. Według niej eksplozja nastąpiła w centrum miasta.

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na Ukrainie poinformowali, że w pobliżu budynku administracji w Doniecku eksplodował samochód - informuje Reuters powołując się na rosyjską agencję TASS. Nikt nie został ranny w piątkowej eksplozji w kontrolowanym przez separatystów Doniecku w Donbasie.

Ukraińska Prawda: mieszkańcy nie słyszeli eksplozji w Doniecku

Wcześniej rosyjskie media i separatyści poinformowali o wybuchu w centrum Doniecka. Podano, że eksplodował samochód. Osoby, które mieszkają w centrum miasta, przekazały Ukraińskiej Prawdzie, że nie słyszały wybuchu

Konflikt Rosji z Ukrainą: Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko wzywa do potępienia rosyjskich prowokacji 

Wzywamy społeczność międzynarodową do natychmiastowego potępienia rosyjskich prowokacji w Donbasie - napisał w piątek na Facebooku rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. -Ukraina nie prowadzi i nie planuje żadnych akcji sabotażowych w Donbasie. Wzywamy społeczność międzynarodową do natychmiastowego potępienia prowokacji Rosji i separatystów, którzy wstrzymują próby rozwiązania konfliktu drogą dyplomatyczną - zaapelował rzecznik.

- Brak odpowiedniej reakcji lub zajęcie neutralnego stanowiska tylko pogorszy sprowokowaną przez Rosję sytuację - zaznaczył. - Obywatele ukraińscy żyją po obu stronach linii kontaktowej. Ich pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt są absolutnym priorytetem dla ukraińskich władz. Oskarżenia dotyczące rzekomego przygotowywania ofensywy na tymczasowo okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i ługańskim nie są prawdziwe" - zaznaczył rzecznik ukraińskiego MSZ.

Niezmiennie jesteśmy oddani porozumieniu politycznemu" - dodał Nikołenko. Rosja z kolei "prowadzi kampanię dezinformacji i eskaluje konflikt" - ocenił.

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych: Wybuch to świadoma prowokacja bojowników

- Wybuch w kontrolowanym przez separatystów Doniecku w Donbasie, to świadoma prowokacja bojowników - oceniło ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych. Centrum zaznacza, że Kijów wielokrotnie zaprzeczał temu, jakoby zamierzał atakować przeciwnika.

Jak dodaje, ładunek w pobliżu budynku administracji mógł podłożyć tylko ktoś, kto otrzymał taką wskazówkę od dowództwa wojsk, bo w mieście są zaostrzone środki bezpieczeństwa. - Wojska okupacyjne są zainteresowane rozniecaniem konfliktu - dodaje

Konflikt rosyjsko-ukraiński. Tak wygląda codzienność na ulicach Lwowa
Sonda
Czy niebawem wybuchnie wojna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze