Karol Nawrocki zaprosił do Polski papieża Leona XIV! Prezydent ujawnia szczegóły możliwej wizyty Ojca Świętego

2025-09-05 15:00

Bezpieczeństwo światowe, wojna w Ukrainie, efekty rozmów w USA oraz zagrożenia płynące z umowy UE–Mercosur – to główne tematy rozmów prezydenta Karola Nawrockiego podczas wizyty w Rzymie i Watykanie. Po spotkaniu z papieżem Leonem XIV poinformował także, że zaprosił Ojca Świętego do Polski w 2027 roku, na 150-lecie objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Szczegóły poniżej.

Karol Nawrocki zaprosił do Polski papieża Leona XIV! Prezydent ujawnia szczegóły możliwej wizyty Ojca Świętego

i

Autor: EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT/ PAP
  • Prezydent Nawrocki zakończył wizytę we Włoszech i Watykanie, gdzie spotkał się z papieżem Leonem XIV oraz włoskimi władzami.
  • Rozmowy dotyczyły globalnego bezpieczeństwa, sytuacji w Polsce, wojny na Ukrainie, a także kwestii rolniczych związanych z umową UE-Mercosur.
  • Prezydent Nawrocki zaprosił papieża Leona XIV do Polski na obchody rocznicy objawień w Gietrzwałdzie w 2027 roku.

Rozmowy w Watykanie i Rzymie

Prezydent zakończył w piątek dwudniową wizytę we Włoszech i w Watykanie. Podczas konferencji prasowej po audiencji u papieża Leona XIV mówił, że dyskusja dotyczyła bezpieczeństwa globalnego, sytuacji Polski, a także kwestii związanych z nauczaniem religii.

– Była to dyskusja odnosząca do tego, co tak ważne dla nas Polaków, do wartości chrześcijańskich, na których jesteśmy zbudowani od ponad tysiąca lat – podkreślił.

Rozmowy obejmowały także temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i roli Polski w architekturze bezpieczeństwa międzynarodowego. W tych kwestiach prezydent rozmawiał również z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Wspólne stanowisko z Włochami

W czwartek Nawrocki spotkał się z premier Włoch Giorgią Meloni i prezydentem Sergiem Mattarellą. Jak relacjonował, rozmowy dotyczyły tych samych zagadnień, co w Watykanie, a dodatkowo kwestii umowy handlowej UE–Mercosur.

– Agenda spraw i tematów odpowiadała tym, o których przed momentem mówiłem, ale z premier Giorgią Meloni rozmawialiśmy także o umowie UE z Mercosurem, która jet zagrożeniem dla polskich rolników i której jestem przeciwnikiem od samego początku (...) więc dyskutowaliśmy o zagrożeniach płynących z umowy UE z państwami Mercosur dla rolników w Polsce, w Europie, we Francji, także we Włoszech – mówił prezydent.

Podkreślił, że relacje polsko-włoskie ocenia jako doskonałe.

– Dla mnie przy wszystkich tych spotkaniach to była doskonała okazja także do tego, aby prezydentowi Włoch, pani premier Włoch, papieżowi i sekretarzowi, kardynałowi, przekazać efekt moich rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych – zaznaczył.

Zaproszenie dla papieża

Podczas briefingu po audiencji prezydent Nawrocki ujawnił, że zaprosił papieża Leona XIV do Polski.

– Ponowiłem to zaproszenie, widząc okazję na przyjazd papieża do Polski w roku 2027 z okazji rocznicy objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie – powiedział.

Prezydent wręczył papieżowi obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, wskazując na symboliczne znaczenie tej rocznicy.

– Oczywiście zostawiam decyzję papieżowi – dodał.

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie to jedyne w Polsce, których kult został oficjalnie zatwierdzony przez Kościół. Obchody ich 150-lecia w 2027 roku mają być jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju.

Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP

Poranny Ring - Artur Bartoszewicz